Keňský mladík fotí v největším slumu Afriky. Před objektivem mi umírali lidé, líčí

Jan Hejl Jan Hejl
Aktualizováno 30. 10. 2018 9:10
Donwilson Odhiambo se narodil v Kibeře, největším africkém slumu, který leží jen několik kilometrů od centra keňského hlavního města Nairobi. O chudinské čtvrti nyní vznikl unikátní český dokumentární film s názvem Kibera: Příběh slumu. Donwilson, dvaadvacetiletý fotograf, který ve slumu dodnes žije, je jedním z jeho hlavních hrdinů. "Mnoho mladých lidí v Kibeře vůbec nemá příležitosti, nemá šanci sehnat dobrou práci. A to jen proto, že pocházejí z podmínek, ze kterých pocházejí," popisuje poměry ve slumu v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Dokument českých filmařů, který na mezinárodním festivalu v Jihlavě získal cenu diváků za nejlepší snímek, jde do kin na začátku listopadu.
Kibera: Příběh slumu | Video: Kibera

Dokumentární film Kibera: Příběh slumu je o lidech, kteří se chudinskou čtvrť snaží změnit v lepší místo k životu. Vy jste jedním z nich. Jak složité to je?

Kibera je největší slum v Africe, žijí zde lidé, kteří pracují za nejnižší mzdu a každý den se musí snažit, aby vyšli s penězi. O zlepšování prostředí slumu se přede mnou samozřejmě snažilo mnoho místních a ne každý uspěl.

Abych byl úspěšný, vím, že musím mít nápad, co chci dělat. Rozhodl jsem se, že na to půjdu prostřednictvím focení. Každých pět dní v týdnu obcházím slum, zachycuji změny a události, které se tu dějí.

To se nemusí líbit každému. Setkal jste se někdy s problémy?

Samozřejmě. Za dobu, co ve slumu Kibera fotím, jsem se naučil i zažil spoustu věcí. Fotil jsem třeba místní mladé lidi, kteří mě neznali. Fyzicky mě napadli, protože jsem je vlastně fotografoval bez jejich povolení.

Fotograf Donwilson dokumentuje povolební demonstrace v Kibeře.
Fotograf Donwilson dokumentuje povolební demonstrace v Kibeře. | Foto: Jiří Pasz

Focení asi není úplně běžná záliba lidí, kteří žijí v největším africkém slumu. Jak jste se k tomu dostal?

Fotit jsem začal asi před deseti lety, od roku 2014 působím jako profesionální fotograf. Dokumentoval jsem už dvoje volby a musím říct, že jsem si z toho odnesl nezapomenutelné zkušenosti. Viděl jsem například, jak bezpečnostní složky střílely do lidí. Umírali přímo před mým foťákem.

Ve slumu Kibera žijete celý život, narodil jste se do rodiny třinácti sourozenců, po smrti matky jste dokonce žil i na ulici, což si spousta Čechů ani neumí představit.

Abych řekl pravdu, život v Kibeře pro mě vlastně žádná výzva není a nikdy ani nebyla. Jediná výzva je nedostatek pracovních míst a vlastně jakékoliv práce.

Kdo je Donwilson Odhiambo?

Mladý fotograf Donwilson Odhiambo žije v Kibeře, největším slumu Afriky, celý život. Narodil se do rodiny třinácti sourozenců a po smrti matky se jako teenager ocitl na ulici. Život ve slumu fotografuje. V současnosti se účastní výstav World Press Photo v New Yorku s názvem African Photojournalism Database a výstavy LUMIX Festival for Young Photojournalism v německém Hannoveru.

Mnoho mladých lidí ve slumu vůbec nemá příležitosti, nemá šanci sehnat dobrou práci. A to jen proto, že pocházejí z podmínek, ze kterých pocházejí. Chcete se ucházet o práci? Stačí jen zmínit slovo Kibera…

Slum Kibera pohledem fotografa Donwilsona Odhiamba.
Slum Kibera pohledem fotografa Donwilsona Odhiamba. | Foto: Donwilson Odhiambo

Důležitým momentem ve filmu jsou loňské prezidentské volby, při kterých v Kibeře vypukly masové demonstrace, které se nakonec zvrhly v násilnosti, při nichž umírali lidé. Z dokumentu bylo cítit, jak jsou pro vás důležité. Co přesně se stalo?

Volby jsou pro Keňany důležité vždy. Už jen proto, jak jejich výsledky ovlivní možnost získat práci a podobně. Tyhle volby byly skutečně důležité. A jak jste říkal, zvrhly se tak, že při nich zemřeli lidé - protože vyústěním toho všeho bylo násilné potlačení demonstrací. Vlastně spolu "válčila" vláda a opozice, což se jen dotklo nevinných lidí.

Dokument Kibera: Příběh slumu

Film režiséra Martina Páva vypráví o lidech z největšího afrického slumu, kteří se navzdory drsným podmínkám rozhodli proměnit nelítostné prostředí v lepší místo pro život. Mezi hlavní hrdiny dokumentu patří například mladý fotograf Donwilson, HIV pozitivní učitelka Benta, boxer Tanker nebo umělci ze skupiny Maasai Mbili. Snímek měl premiéru na 22. Mezinárodním filmovém festivalu v Jihlavě.

Když jsem Kiberu navštívil, byl jsem překvapený, jak velký slum to je. Kdo je jeho typický obyvatel?

To se vlastně nedá říct. V Kibeře žijí odhadem víc než dva miliony lidí - děti, mladí i starší. Je to domov spousty lidí, kteří zde žijí pospolu. Pocházejí z různých kultur z celé Keni. Jsou jedna rodina.

Video: Největší slum Afriky navštívili reportéři Aktuálně.tv. Podívejte se na reportáž

V Kibeře v keňském hlavním městě Nairobi seženete všechno potřebné k životu, přesto se jedná o největší slum v Africe. | Video: František Grossmann
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy