Abdul Rahmán byl za konverzi ke křesťanství postaven před soud před dvěma týdny a podle islámského práva šaría mu hrozil trest smrti.
Proti soudu protestovala řada západních zemí a politiků včetně amerického prezidenta George Bushe a německé kancléřky Angely Merkelové.
O víkendu požádal Afghánistán o milost pro Rahmána i papež.
Azyl je humanitárním krokem
Rahmán přicestoval do Říma jen pár dnů poté, co byl pro nedostatek důkazů a duševní nezpůsobilost propuštěn z přísně střeženého vězení na okraji Kábulu.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
Německo, kde Rahmán kdysi žil, krok italské vlády přivítalo.
"Je to humanitární krok a my jsme ho přivítali," prohlásil mluvčí vlády Thomas Steg.
Podle italského ministra vnitra Giuseppe Pisana se Rahmánovi v Itálii dostane potřebné ochrany a pomoci.
Před časem Rahmán v písemných odpovědích na otázky zaslané italským deníkem La Repubblica vyjádřil připravenost umřít.
"Nechci zemřít. Ale pokud Bůh rozhodne, jsem připraven stát vždy za svým," řekl muž, který konvertoval před více než deseti lety, žil dlouho v Německu a do problému se dostal po návratu do Afghánistánu na základě udání příbuzných.
Rahmán zemi opustil, i když nechtěl
Rahmán také uvedl, že by nerad odjížděl z Afghánistánu v případě, že bude propuštěn na svobodu.
"Možná ano, ale pokud opět odjedu, bude to znamenat, že moje země se nezměnila. Bude to znamenat, že naši nepřátelé zvítězili. Bez lidských práv, bez respektování všech náboženství Taliban vyhrál," citoval list zadrženého.
Itálie má s Afghánistánem těsné kontakty již roky. Bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh strávil v italském exilu třicet let a do rodné země se vrátil teprve po pádu Talibanu.
Do Afghánistánu byly také po americké invazi v roce 2001 vyslány italské vojenské jednotky. V současnosti jich v zemi operuje 1775.