Kábul - Třiadvacetiletému afghánskému studentovi a novináři Parvízu Kambáchšovi hrozí poprava. Soud ve měste Mazáre Šaríf mu na začátku týdne vyměřil nejvyšší trest za urážku islámu.
Měl se jí dopustit tím, že rozšiřoval esej, kritizující některé pasáže Koránu věnované ženám. Text našel na internetu, jeho autorem je Íránec žijící na Západě.
Dnes vyslovil s rozsudkem smrti souhlas afghánský Senát, horní komora parlamentu.
Protesty doma i v zahraničí
I přes protesty afghánských novinářů a obhájců lidských práv, kteří tvrdí, že proces byl nelegální, konal se za zavřenými dveřmi a Kambáchšovi ani nebylo umožněno vzít si obhájce.
Vykonání rozsudku tak může odvrátit zřejmě už jen prezident Hamíd Karzáí. Ústava mu dává pravomoc udělovat odsouzeným milost.
K revizi procesu vyzvala Organizace spojených národů i Spojené státy. Americký velvyslanec v Kábulu se ve věci obrátil přímo na afghánské politiky. Protestuje i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.
Senát naopak v rezoluci odsoudil zahraniční kritiku a označil ji za "vměšování a vytváření tlaku na afghánskou vládu a justici."
Fakt, že tvrdý rozsudek byl vynesen právě v Mazáre Šarífu, je překvapením. Neboť toto město se těší pověsti jednoho z nejliberálnějších a nejsekulárnějších míst v Afghánistánu.
Jde o ženy
Esej, kterou afghánský student a novinář šířil, údajně zpochybňovala některé koránské súry o ženách a kritizovala nerovnoprávné postavení žen v islámském světě.
- Dále čtěte: Afghánci viní vojáky USA, že roztrhali Korán
Kambáchšův případ není prvním, který vyvolal napětí mezi Kábulem a zeměmi, jejichž vojáci tvoří základ mezinárodních vojenských sil v Afghánistánu (ISAF).
V roce 2006 byl jeden Afghánec odsouzen k smrti za to, že konvertoval ke křesťanství. Nakonec mu úřady umožnily odjet do Itálie, kde získal azyl.