Kábul - Afghánská Nezávislá volební komise (IEC) stanovila druhé kolo prezidentských voleb v zemi na 7. listopadu. Současný prezident Hamid Karzáí, který znovu kandiduje, už verdikt komise přijal.
"Věříme, že rozhodnutí IEC je legitimní, legální a dle ústavního pořádku a že posiluje naši cestu k demokracii," citovala prezidenta agentura Reuters.
Až dosud byla přitom afghánská politická situace patová. Karzáí totiž až do pondělí tvrdil, že vyhrál v prvním kole a druhé kolo odmítal.
Komise pro stížnosti týkající se voleb (EEC) však v pondělí oznámila dlouho očekávané výsledky přepočítání hlasů. Vyplynulo z nich, že hlasy z 210 volebních okrsků je třeba anulovat a že prezident nezískal podporu padesáti procent voličů, která je nutná pro vítězství v prvním kole.
Druhé kolo kvůli podvodům
Dosavadní afghánský prezident podle předběžných výsledků obdržel v prvním srpnovém kole 54,6 procenta hlasů, volby však provázela obvinění z rozsáhlých podvodů, a EEC nařídila deset procent nejpodezřelějších hlasů přepočítat. IEC v úterý oznámila, že Karzáí nakonec získal 49,67 procenta hlasů.
EEC se skládá ze dvou afghánských zástupců a tří zástupců jmenovaných OSN. Vedoucí mise OSN v Kábulu údajně v posledních dnech soustavně jednal jak s Karzáím, tak s jeho hlavním soupeřem Abdulláhem Abdulláhem. Zatímco Abdulláh slíbil výsledky EEC uznat, Karzáí byl během víkendu proti.
O tom, zda uspořádat druhé kolo nerozhoduje EEC, ale plně afghánská Nezávislá volební komise (IEC) považovaná za nakloněnou Karzáímu. Afghánská ústava jí sice nařizuje, aby se rozhodnutími EEC řídila, někteří analytici se však obávali, že může pod tlakem stoupenců současného prezidenta vzdorovat.
Abdulláh dotahuje
"Kancelář kampaně Hamida Karzáího kritizuje způsob… jakým byla řešena existence podezřelých hlasů," prohlásil dle agentury Reuters ještě v pondělí afghánský zákonodárce a vysoce postavený člen Karzáího týmu Mohammad Moin Marastijal. "Tato procedura nebyla správná a snížila počet hlasů pro Karzáího. Byly učiněny snahy, aby získal méně než 50 procent. Nyní jsme se ocitli v patové situaci."
Pokud nezíská žádný z kandidátů v prvním kole více než polovinu hlasů, musí nutně následovat kolo druhé. Karzáí má ale podle pozorovatelů obavy, že by v něm mohl být Abdulláh úspěšnější než v kole prvním.
Někteří paštúnští kmenoví náčelníci z násilím sužovaného jihu, kteří podporovali v prvním kole Karzáího, již dali najevo, že v druhém kole nebudou riskovat nevoli Talibanu a k volbám nepůjdou. Očekává se také, že voliči dalších kandidátů - kteří do druhého kola nepostupují - by dali hlasy spíše Abdulláhovi než Karzáímu.
Zima se blíží
Současný afghánský prezident se dle zákulisních informací snažil volby co nejvíce oddálit, aby se kvůli zimnímu období nemohlo například hlasovat na severu, který podporuje Abdulláha. Právě zima může totiž konání voleb překazit.
"Čistě technicky by se to ještě stihnout dalo, podle nynějších analýz by se volby mohly uskutečnit ještě i na konci října a možná i první týden v listopadu. Záleží na tom, jaké bude počasí," řekl Aktuálně.cz dobře informovaný zdroj.
"Podle toho, co vím, jsou volební lístky už přibližně měsíc natištěné, a tak by nemusel snad být takový problém je distribuovat i do těch vzdálenějších oblastí. Bylo by to však velké cvičení pro západní vojáky z ISAF i afghánské bezpečnostní složky," dodal.
Tlak ze zahraničí
Karzáí nakonec soustředěný tlak z Afghánistánu i ze zahraničí neustál. S kritikou nešetřil ani klíčový spojenec - Spojené státy.
Personální šéf Bílého domu Rahm Emanuel v neděli zdůraznil, že Barack Obama se svým rozhodnutím, zda vyslat do Afghánistánu další vojáky, čeká na to, jak eskapáda okolo afghánských voleb dopadne.
Podle Emanuela není otázkou "kolik vojáků pošleme, ale zda máme hodnověrného afghánského partnera".
S Karzáím prý v posledních dnech několikrát telefonicky hovořila i Hillary Clintonová.