V Afghánistánu volí nového prezidenta za zvýšené bezpečnosti. Na jihu vybuchla bomba

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 9. 2019 13:46
V Afghánistánu se v sobotu konají prezidentské volby. Provázejí je zvýšená bezpečnostní opatření, přesto asi hodinu po začátku hlasování se v Kandaháru na jihu země ozvala u jedné z volebních místností exploze, která zranila 15 lidí. K útoku se nikdo nepřihlásil, uvedl vysoce postavený vládní činitel.
Jedna z volebních místností v Afghánistánu, kde se tuto sobotu konají prezidentské volby.
Jedna z volebních místností v Afghánistánu, kde se tuto sobotu konají prezidentské volby. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters se před volbami registrovalo více než devět milionů voličů. Hlavními favority jsou dosavadní prezident Ašraf Ghaní a premiér Abdulláh Abdulláh.

Hlasování mělo skončit ve 12:30 SELČ, ale bylo o dvě hodiny prodlouženo. Z metropole Kábulu je hlášena jen nízká účast. Policie tam kontrolovala auta, větší automobily mají v sobotu do města vjezd zakázán.

V Kandaháru bomba vybuchla u mešity, v níž je volební místnost. Mezi zraněnými je policista a několik pracovníků volební komise i voličů. Tři z těchto lidí jsou v kritickém stavu. O násilí přicházejí zprávy i z dalších částí země, podle agentury AP však není jasné, zda útoky souvisejí s volbami.

Nasazeny byly desetitisíce příslušníků bezpečnostních složek v 34 provinciích. Jejich úkolem je voliče chránit před útoky islamistického hnutí Tálibán, které pohrozilo, že se zaměří především na města.

Některé volební místnosti se otevřely se zpožděním. Zástupce volební komise také řekl, že komise nemůže navázat kontakt s více než 900 hlasovacími středisky. Problémy se týkají provincí Badachšán, Kunduz, Baghlán a Tachár. Zatím není jasné, zda se tam hlasuje, nebo zda Tálibán nedovolil místnosti otevřít.

Uzavřeno muselo navíc zůstat více než 460 volebních center v 17 provinciích, do některých nedorazily volební lístky, jinde byly problémy se zajištěním bezpečnosti. V Kandaháru a Kunaru nastaly potíže s přístroji na ověřování voličů podle biometrických údajů.

Tálibán Afghánce vyzval, aby se volebním místnostem vyhýbali. 

Ghaní odevzdal hlas v Kábulu a řekl při tom, že je to pro něj "okamžik hrdosti, protože větší část volebních výdajů byla schopna uhradit afghánská vláda".

Prezidentské volby se měly konat už 20. dubna, byly však odloženy na 20. července a pak znovu na 28. září. Podle internetových stránek afghánské volební komise by předběžné výsledky měly být oznámeny 19. října, konečné pak 7. listopadu. Pokud nikdo z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, utkají se dva nejúspěšnější uchazeči ve druhém kole, které se s největší pravděpodobností uskuteční 23. listopadu.

Video: Daň za Messiho přízeň. Malý afgánský fanoušek musí prchat před Talibanem

Daň za Messiho přízeň. Malý afgánský fanoušek musí prchat před Talibanem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 8 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy