Při útoku afghánské armády na úkryt Tálibánu zemřelo 35 civilistů, hlásí úřady

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2019 11:24
Nejméně 35 civilistů zahynulo a 13 dalších utrpělo zranění v noci na pondělí při útoku afghánských vládních sil na úkryt povstalců z řad Tálibánu v provincii Hílmand na jihu země. Podle agentury Reuters to uvedli dva zástupci místních úřadů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Informace o operaci se nicméně rozcházejí. Americká armáda, která afghánské vládní síly podporuje, sdělila, že zabito bylo 22 bojovníků Tálibánu, o civilních obětech nehovoří.

Afghánská armáda v neděli pozdě večer zaútočila na dům, který podle úřadů používali radikálové z hnutí Tálibán k výcviku sebevražedných atentátníků. Při útoku byl ale zasažen sousední objekt, kde se právě konala svatba, upřesnili místní činitelé.

"O život přišlo 35 civilistů a 13 jich bylo zraněno. Tito lidé se účastnili svatební oslavy poblíž terče útoku afghánských sil v okrese Músakála," řekl podle agentury Reuters člen provinční rady Attaulláh Afghan. Další představitel provinční rady Abdul Madžíd Achundzáda prohlásil, že mrtvých je 40 a všichni jsou civilisté.

Mluvčí provinčního guvernéra Umar Zvak uvedl, že při útoku zemřelo 14 povstalců, včetně šesti cizinců. Úřady kromě toho prověřují zprávy o civilních obětech, dodal Zvak, kterého citovala agentura AP.

Bojovníci Tálibánu ovládají většinu provincie Hílmand, kde se produkuje nejvíce opia na světě. Jeho prodejem islamisté získávají peníze pro svoje aktivity.

Incident je dalším z řady případů, kdy si boj mezi afghánskými vládními jednotkami podporovanými zahraničními silami na straně jedné a islamistickými povstalci na straně druhé vyžádal velký počet civilních obětí.

Ve čtvrtek zemřelo nejméně 30 civilistů a 40 utrpělo zranění ve východoafghánské provincii Nangarhár při útoku bezpilotního letounu americké armády, která v oblasti operuje společně s afghánskými bezpečnostními silami. Terčem náletu byla podle amerických úřadů skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy