Afghánci hrozí poprava kvůli křesťanství

Ondřej Panenka
22. 3. 2006 11:02
Washington - Afghánský křesťan je souzen kvůli odmítnutí islámu a podle práva šaría mu hrozí trest smrti.
Muž se modlí u příležitosti afghánského Nového roku. Islám hraje tradičně velkou roli i v afghánském soudnictví.
Muž se modlí u příležitosti afghánského Nového roku. Islám hraje tradičně velkou roli i v afghánském soudnictví. | Foto: Reuters

Tento klíčový proces ukáže, zda je soudnictví v Afghánistánu stále v područí konzervativních duchovních, nebo zda plně respektuje ústavu, která zaručuje náboženskou svobodu.

Jednačtyřicetiletý Abdul Rahman konvertoval ke křesťanství na začátku devadesátých let v Pákistánu, kde působil jako humanitární pracovník. Dnes je kvůli tomu ve vězení a pokud odmítne přejít zpět k islámu, může být popraven.

Mezinárodní komunita protestuje

Proti jeho možnému odsouzení protestovaly Spojené státy, stejně jako Německo, Itálie a Kanada.

Spojené státy na případ upozornily v souvislosti s návštěvou afghánského ministra zahraničí Abdullaha Abdullaha ve Washingtonu. Apelují na představitele Afghánistánu, aby zajistily ústavou zaručené právo občana na volbu náboženství.

"Doufáme, že afghánská ústava bude naplněna a bude-li naplněna, podle našeho názoru by měl být obviněný propuštěn," řekl náměstek amerického ministra zahraničí Nicholas Burns.

Burns nicméně přímo nežádá Rahmanovo propuštění a rozhodnutí nechává na afghánských soudech.

"Chápeme komplikovanost tohoto případu a plně respektujeme afghánskou suverenitu. Z amerického pohledu by ovšem lidé měli mít svobodu volby náboženství," řekl.

Vzhledem k výraznému oddělení soudnictví od výkonné moci však afghánská vláda případ patrně nemůže příliš ovlivnit.

Ministr Abdullah uvedl, že samotná vláda "nemá nic společného" s tímto soudním případem, ale dodal, že "doufá, že pomocí ústavních procesů bude dosaženo uspokojivého výsledku."

Soudnictví a islám? Rozsudek řekne víc

Afghánské soudnictví je čtyři roky po svržení vlády Talibanu stále ovládáno konzervativci a i samotná ústava se opírá o právo šaría. Značně tedy záleží na její interpretaci.

Foto: Aktuálně.cz

Pozorovatelé se shodují, že rozsudek v Rahmanově případu bude důležitým precedentem, který ukáže, jakým směrem se bude afghánský soudní systém ubírat a zejména jaké bude v budoucnu celkové pojetí islámu v této zemi.

Aféra může uškodit i Bushovi

Eventuální Rahmanovo odsouzení může způsobit nepříjemnosti i americké vládě, která na podporu demokracie a svobody v Afghánistánu věnuje obrovské finanční částky.

Prezident Bush nedávno osobně navštívil Kábul a veřejně chválil tamní vývoj. Pokud se ale ukáže, že Afghánci mohou být stále ve své zemi souzeni kvůli víře, bude to v očích Američanů znamenat vážnou vadu na kráse Bushovy rétoriky.

 

Právě se děje

Další zprávy