Afghánce ohrožuje další nepřítel - AIDS

Roman Staněk
29. 3. 2007 11:53
Kábul - Již tak zkoušení obyvatelé válkou zničené země čelí další vážné hrozbě. Proti největšímu masovému vrahovi současnosti jim však nepomohou zbraně ani bojové zkušenosti.
Dosud byl virus HIV pro přísnou afghánskou společnost tabu. S ukončením izolace však už nadále není
Dosud byl virus HIV pro přísnou afghánskou společnost tabu. S ukončením izolace však už nadále není | Foto: Aktuálně.cz

Virus HIV nemohou porazit, obzvlášť nemají-li žádné účinné "střelivo" - antiretrovirální léky, které v zemi neexistují.

Dvě desítky let konfliktů, uzavřenosti za vlády Talibanu a přísného islámského režimu, který netoleruje nemanželský nebo homosexuální pohlavní styk, způsobily naprosté odříznutí této pusté země nejen od západního vlivu, ale také třeba od problémů jako je choroba HIV/AIDS.

Teď je izolovanost pryč a s ní i přirozený ochránce proti zákeřné nemoci. Virus do země dorazil velmi rychle po pádu posledního fundamentalistického režimu. Jedním z důvodů je zvyšující se drogová závislost Afghánců.

Ženy bývají nejčastěji nakaženy krevní transfuzí, případně je infikuje partner, který pobýval v zahraničí nebo je závislý na drogách
Ženy bývají nejčastěji nakaženy krevní transfuzí, případně je infikuje partner, který pobýval v zahraničí nebo je závislý na drogách | Foto: Reuters

Více drog, více nemocných

Stejně jako loni, kdy produkce opia vzrostla o 60 procent, také letos se očekává rapidní nárůst v pěstování této drogy. Stejně jako roste produkce, roste také počet závislých.

Jenže oproti letům minulým, kdy Afghánci drogu převážně kouřili, lze na ulicích Kábulu i jiných měst vidět přibývající počet narkomanů, kteří si drogu aplikují injekčně.

"Potřebujeme rychle zasáhnout, jinak hrozí vznik epidemie," varuje Fatima Gailani, ředitelka afghánského Červeného kříže. Mnoho nakažených virus dostalo spolu s krevní transfuzí.

Chybí údaje i léky

Do loňského roku se statistiky o počtu nemocných vůbec nevedly. Podle posledních záznamů Světové zdravotnické organizace je z 24 milionů Afghánců nakaženo maximálně 2000.

Foto: Reuters
Afghánistán je zničená země. Statistiky nemocných jsou hrubě podhodnoceny, pokud se nezavede antiretrovirální léčba nebo pravidelná výměna jehel narkomanům žijícím na kábulských ulicích, hrozí propuknutí epidemie
Afghánistán je zničená země. Statistiky nemocných jsou hrubě podhodnoceny, pokud se nezavede antiretrovirální léčba nebo pravidelná výměna jehel narkomanům žijícím na kábulských ulicích, hrozí propuknutí epidemie | Foto: Reuters

Tohle číslo se však ani vzdáleně neblíží realitě, tvrdí Nilufar Egamberdi, konzultant Světové banky pro otázky související s HIV/AIDS. Také zástupci humanitárních organizací uvádějí, že je číslo značně nepřesné.

Kromě drog mohou chorobu do země zavléct také afghánští uprchlíci z Pákistánu nebo jiných zemí, kteří se vracejí do vlasti. Po uvolnění mravů do velkých měst přijely prostitutky, antikoncepce je zde ale prakticky nedostupná.

Neexistuje také žádná kontrola krevních transfuzí, jehly nejsou sterilizované, neexistuje tudíž žádná ochrana.

Zvyšující se počet nakažených eviduje hlavně Rusko, Čína, ale taky sousední Pákistán, který naopak obviňuje Afghánistán, že právě díky rozšíření tamní produkce drog se rozšiřuje virus také na jeho území.

 

Právě se děje

Další zprávy