Česká nemocnice pojede do Afghánistánu

čtk
8. 2. 2007 11:16
Praha - Po středečním rozhodnutí Senátu dnes vojensko-lékařskou misi podpořila i sněmovna. Vyslání nemocnice tak již nic nebrání.
Česká vojenská mise v Afghánistánu.
Česká vojenská mise v Afghánistánu. | Foto: Archiv armády

Čeští vojenští lékaři by do Afghánistánu měli odjet v březnu. Mise by se mělo zúčastnit asi 70 vojáků a měla by trvat jeden rok. Šestá polní nemocnice se zapojí do mírové mise ISAF pod hlavičkou NATO. Působit bude u letiště v hlavním městě Kábulu.

Původně se s vysláním nemocnice vůbec nepočítalo. Spojenci z NATO o ni požádali loni v listopadu a vláda se jim rozhodla vyhovět. Vyslání nemocnice ve sněmovně podpořila drtivá většina koaličních poslanců, ale i opozičních sociálních demokratů. Proti hlasovali téměř všichni komunisté.

Zaorálkovy pochyby

Poslanci ČSSD ve sněmovní debatě zdůraznili, že proti samotnému vyslání nemocnice nic nemají a chápou ho jako součást českých závazků vůči Severoatlantické alianci. Vyjádřili ale pochybnosti nad celkovou strategii, kterou západní státy v Afghánistánu zvolili. "Čistě vojenské řešení sotva může vést k výsledku," řekl stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Situace v Afghánistánu je podle něj neutěšená a bez politického řešení se zemi stabilizovat nepodaří.

"Ani vláda nežije v iluzích, že v zemi, jako je Afghánistán, se všechno dá vyřešit v řádu měsíců nebo roku či dvou," reagoval vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Povinností České republiky ale podle něj je udělat pro zlepšení situace v této asijské zemi maximum možného. Připomněl zároveň, že některých úspěchů spojenci v Afghánistánu dosáhli. "Afghánistán má demokraticky zvolenou vládu, ale samozřejmě jsou části jako jih země, kde ta kontrola stále ještě neexistuje," řekl.

Nemocniční repríza

Česká elitní vojenská nemocnice nebude v Afghánistánu poprvé. Nemocnice a její lékařští specialisté tam pobývali již v roce 2002. O rok později byli čeští vojenští lékaři v Iráku.

K úkolům nemocnice by mělo patřit hlavně poskytování pomoci raněným, popáleným či nemocným v boji i mimo něj. Podle možností by mohla pomáhat také civilistům. Náklady na činnost nemocnice mají činit 150 milionů korun. Téměř polovinu potřebné částky podle Vondry uhradí NATO.

Posila pro 67 vojáků

Tým vojenské nemocnice se připojí k vojákům, kteří v Afghánistánu již pracují. V Kábulu působí 67 českých vojáků.

Část z nich se podílí na meteorologickém a ženijním zabezpečení a likviduje nevybuchlou munici a výbušniny, část dohlíží na bezpečnost mezinárodního letiště. Kromě Kábulu působí Češi i na severu Afghánistánu u města Fajzábád v hornaté provincii Badachšán, kde se 83 vojáků v rámci alianční operace ISAF spolu s německými a dánskými kolegy podílí na činnosti rekonstrukčního týmu.

 

Právě se děje

Další zprávy