Varšava - Skandál se zveřejněnými odposlechy rozhovorů vysokých polských představitelů může v příštích týdnech vést podle premiéra Donalda Tuska k předčasným parlamentním volbám.
Tuska, jenž tuto možnost dosud odmítal, ve čtvrtek opozice i část médií ostře kritizovala za zásah bezpečnostních složek v sídle časopisu Wprost, který nahrávky zveřejnil. Možnost předčasných voleb poprvé připustil i prezident Bronislaw Komorowski.
Wprost o víkendu zveřejnil přepis tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér polské centrální banky Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu. Tuto pomoc přitom podmiňoval odvoláním tehdejšího ministra financí.
Opozice žádá demisi vlády
Opozice v reakci na článek hned vyzvala k odvolání ministra i k demisi celé vlády. Tusk sice obojí vzápětí odmítl s poukazem na to, že záznam neobsahuje žádné důkazy o porušení zákona, ve čtvrtek ale premiér prohlásil, že předčasné volby budou asi nutné, pokud se v nadcházejících týdnech bude prohlubovat politická krize a nedůvěra veřejnosti.
Podle prezidenta Komorowského by se měly vyhlásil předčasné volby, pokud se vládě nepodaří nynější zvlášť složitou situaci vyřešit "normálními prostředky".
Složitá situace vlády se ještě zkomplikovala středečním večerním zásahem v sídle časopisu, kam vtrhli policisté a prokurátoři. Lídr hlavní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński označil pokus odnést data z redakce za skandál "přímo útočící na svobodu slova" a vyzval všechny parlamentní strany k tomu, aby se zasadily o vypsání předčasných voleb.
"Musíme hájit svobodu slova a demokracii v Polsku," pronesl opoziční vůdce známý svými emotivními prohlášeními.
Vypsání předčasných voleb musí schválit dvoutřetinová většina poslanců Sejmu, kterou žádná ze stran nedisponuje, musely by se tak na nich shodnout vláda s opozicí.
Zásah v redakci byl prý legální
Generální prokurátor Andrzej Seremet v reakci na kritiku opozice i části médií označil zásah v redakci za legální a uvedl, že přítomný šéf vydání, který policistům zabránil v zabavení jakéhokoli záznamového materiálu či počítačů, měl mužům zákona vydat důkazy, které byly nutné pro probíhající vyšetřování.
Zaměstnanci časopisu se podle agentury Reuters dožadovali předložení soudního povolení, a když jim je policie neukázala, došlo ke střetu, po němž podle agentury zůstaly na místě vyražené dveře.
Prokuratura v úterý zahájila vyšetřování s cílem identifikovat autory zvukového záznamu a zjistit způsob, jímž byla nahrávka pořízena. Úřad pro vnitřní bezpečnost podle médií údajně už zadržel první podezřelé.
Tusk dnes přímo vyzval Wprost, aby zveřejnil veškeré tajné nahrávky soukromých rozhovorů některých představitelů, které ještě má. Premiér se domnívá, že dokud se vše nezveřejní, je jeho vláda zranitelná vůči politickým tlakům.
Předčasné volby kvůli skandálu již ve středu připustil předseda menší vládní strany, Polské lidové strany, Janusz Piechociński. Nicméně zdůraznil, že teď není čas na požadování demisí, ale na vyjasnění celé aféry. "Ohroženy jsou zájmy státu," prohlásil.
Poukázal přitom na to, že se stále neví, jestli do nezákonného odposlechu není zapletena část vlastních bezpečnostních orgánů nebo bezpečnostní služba "z venku".