* Beatrix před deseti lety zemřel manžel. * V roce 2009 unikla atentátu, při kterém zahynulo osm lidí. * Už skoro rok je její druhorozený syn v kómatu.
Haag - Nizozemská královská rodina se ani zdaleka netěší takové pozornosti jako britská. Je méně známá, méně okázalá, méně pod tlakem.
Britskou královnu Alžbětu II. a její tvář zná na světě snad úplně každý, pětasedmdesátiletou nizozemskou královnu Beatrix pozná na fotografii asi málokdo. Kromě Nizozemců, samozřejmě.
Tato nenápadná panovnice v pondělí večer po dlouhé době promluvila ke svému patnáctimilionovému národu z televize a oznámila, že to je jedno z jejích posledních vystoupení v roli hlavy Nizozemského království.
30. dubna odloží korunu a předá ji svému nejstaršímu synovi, pětačtyřicetiletému Vilému Alexandrovi.
Nizozemci spekulují o tom, že na Beatrix toho bylo v posledních letech už moc. Osud jí nebyl příznivě nakloněn, stíhala ji jedna tragédie za druhou.
Smrt manžela
Před deseti lety jí zemřel manžel, původem německý diplomat Claus van Amsberg. Kvůli němu Beatrix dost zkusila, když v roce 1966 ještě jako korunní princezna oznámila, že si ho chce vzít.
Od konce války uplynula jen dvě desetiletí a nizozemská veřejnost - vzhledem k utrpení, kterým země prošla za nacistické okupace - těžko přijímala, že manžel budoucí královny má být Němec.
Navíc voják wehrmachtu, který na samém konci války bojoval v Itálii (později se hájil tím, že byl odveden násilím proti své vůli).
Masakr v Apeldoornu
V roce 2009 otřásl královskou rodinou atentát na oslavách královniných narozenin 30. dubna. Útočník najel v městečku Apeldoorn za přítomnosti Beatrix automobilem v plné rychlosti do davu lidí a sedm osob zabil. Jen těsně minul vůz s královnou.
Atentátník Karst Tates den poté podlehl svým zraněním, takže se nepodařilo objasnit motiv jeho činu.
Prince vyprostili z laviny
Poslední tragédií v řadě byla loňská nehoda královnina mladšího syna, prince Johana Frisa. V rakouských Alpách při lyžování jel mimo vyznačené sjezdovky a skončil pod lavinou. Našli ho, odvezli do nemocnice, ale od té doby je v kómatu. 17. února už to bude rok.
Jestli někoho královna v nizozemské politice nesnášela, tak to byl lídr pravicové Strany pro svobodu a známý kritik islámu a muslimů Geert Wilders. Kritizoval ji, když si při návštěvě Spojených arabských emirátů zahalila hlavu před vstupem do mešity.
To ji dopálilo a údajně dělala, co mohla, aby se Wilders nedostal na vlivný post ve vládě nebo v parlamentu. Když v posledních volbách jeho strana neuspěla a ztratila mandáty, měla prý velkou radost.
První král po 113 letech
Vilém Alexandr v minulosti neměl - kulantně řečeno - zrovna nejlepší pověst, což se občas synům a dcerám královských rodin stává. Rád flámoval, na nizozemských silnicích byl několikrát přistižen při jízdě automobilem v rychlosti výrazně překračující povolený limit (80 kilometrů za hodinu na normálních silnicích, 130 na dálnicích).
Dnes je už ale mužem ve středních letech s doktorátem z historie, je šťastně ženatý s princeznou Maximou, rodilou Argentinkou. Na trůn 30. dubna usedne jako Vilém IV. První nizozemský mužský vládce od roku 1890, kdy zemřel současník Františka Josefa I., král Vilém III. Ten panoval déle než půlstoletí.
Pak už vládly tři ženy. Wilhelmina (1890 až 1948), Juliana (1948 až 1980) a Beatrix. Ta se stala královnou ve dvaačtyřiceti letech, byla tedy o tři roky mladší, než je nyní Vilém.
Na veřejnosti Vilém Alexandr moc nevystupuje. Svět se s ním mohl seznámit před dvěma lety, když na finále světového fotbalového šampionátu Nizozemsko - Španělsko v Johannesburgu zasedl v čestné lóži. Matka tehdy do Jihoafrické republiky necestovala.
Královna přála obchodu
Beatrix sice neměla žádnou výkonnou ani zákonodárnou moc, ale často se po dohodě s vládou na svých zahraničních cestách zasazovala o výhodné obchody pro Nizozemsko. Vyjednávala například i o zbrojních kontraktech na Blízkém východě.
Vilém Alexandr nastupuje v době, kdy se diskutuje o tom, zda náklady na provoz královského dvora nejsou moc vysoké. Zvlášť když na tom Nizozemsko není ekonomicky zrovna nejlépe.
Ne že by se Nizozemci chystali monarchii zrušit, ale dost možná po odchodu Beatrix učiní královskou rodinu ještě nenápadnější a skromnější.