Abdeslam chce spolupracovat s úřady, prohlásil obhájce teroristy z Paříže

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 31. 3. 2016 13:55
Salah Abdeslam, jediný přeživší atentátník z Paříže, chce být vydán do Francie a spolupracovat s tamními úřady. V Bruselu to podle agentury AFP prohlásil jeho obhájce Cédric Moisse. Šestadvacetiletý Francouz byl dopaden před dvěma týdny v Bruselu, a to po čtyřměsíčním útěku před policií.
Salah Abdeslam (vlevo) na archivním snímku
Salah Abdeslam (vlevo) na archivním snímku | Foto: Youtube.com/BFMTV

Brusel - Šestadvacetiletý Salah Abdeslam chce být vydán do Francie a spolupracovat s tamními úřady, prohlásil v belgické metropoli Bruselu jeho právní zástupce Cédric Moisse.

"Potvrzuji, že Salah Abdeslam si přeje být předán francouzským orgánům. Souhlasí s provedením evropského zatykače a mohu také potvrdit, že chce spolupracovat s francouzskými úřady," řekl novinářům.

Sám Abdeslam s vyšetřovateli po útocích v Bruselu nemluvil. Nyní se stále nachází ve věznici v Bruggách, odkud bude odvezen k soudnímu jednání do Bruselu, které se odložilo na čtvrtek v 16 hodin SELČ.

Proti vydání do Francie podle mluvčího prokuratury Erica Van der Sypta nic nenamítá ani Belgie. Rozhodnutí o vydání či nevydání by mělo padnout nejpozději do příštího pátku. Samotné vydání by se pak mohlo uskutečnit do deseti dnů.

Francouzi si od džihádisty slibují, že přinese nová zjištění do vyšetřování loňských teroristických útoků v Paříži, které si vyžádaly 130 mrtvých.

Muž s francouzským občanstvím, který se ale narodil a celý život strávil v Bruselu, je totiž jediným přeživším atentátníkem. Na rozdíl od svých kompliců se totiž v pátek 13. listopadu neodpálil, ale uprchl.

Jeho útěk skončil před dvěma týdny v bruselské čtvrti Molenbeek. Belgická policie ho zadržela až poté, co náhodně našla jeho otisky na sklenici po zátahu v bytě v bruselské čtvrti Forest 15. března.

Abdeslam údajně udělal chybu a zavolal jednomu ze svých dřívějších kompliců, kterého ale policie odposlouchávala.

Kriminalistům krátce po svém zadržení přiznal, že měl v plánu podniknout nové útoky. "Byl připraven znovu začít něco z Bruselu, a možná je to pravda," prohlásil 20. března belgický ministr zahraničí Didier Reynders.

Jedna buňka za oběma útoky?

Teror Brusel zasáhl jen dva dny poté. Teroristé se odpálili na letišti Zaventem a ve stanici metra Maelbeek. Zemřelo 32 lidí, na 300 dalších bylo zraněno.

Dosavadní vyšetřování ukazuje, že krveprolití v Bruselu a Paříži má na svědomí zřejmě jedna teroristická buňka.

Například DNA sebevražedného atentátníka z bruselského letiště Najima Laachraouia se našla také na pásech s bombami, které teroristé použili v listopadu v pařížské koncertní síni Bataclan i na stadionu Stade de France.

 

Právě se děje

Další zprávy