Tbilisi/Suchumi - Hlavní město separatistické gruzínské Abcházie Suchumi v úterý ovládly prudké nepokoje vyvolané nesouhlasem opozice s politikou prezidenta Alexandra Ankvaba.
Několik tisíc demonstrantů se shromáždilo v centru města s požadavkem rezignace vlády a Ankvabovy demise. Dav podle agentury Interfax zaútočil na prezidentovu rezidenci a vnikl dovnitř. Prezident údajně dekret o rozpuštění vlády podepsal a své sídlo pod tlakem vzbouřenců opustil.
Abcházie se po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 násilně odtrhla od Gruzie. Rusko uznalo nezávislost gruzínské provincie po krátkém ozbrojeném konfliktu, který v srpnu 2008 svedlo s Gruzií. Ruského příkladu ale zatím následovala pouze hrstka zemí. Moskva v Abcházii rozmístila své vojenské jednotky.
Ankvab v úterý při vyjednávání s opozicí souhlasil s demisí vlády a do výslužby poslal kritizovaného generálního prokurátora. Svou vlastní rezignaci ale neslíbil a rezidenci spěšně opustil.
Abcházie, stejně jako další odštěpenecká provincie Jižní Osetie, žije z velké části z ruských subvencí. Peníze podle ruských médií ovšem často mizí v kapsách místních klanových vůdců, kteří mezi sebou bojují o vliv. V Abcházii kvete korupce, silné pozice má v provincii místní mafie.
Prezident Ankvab, který nastoupil do úřadu v září 2011, přežil šest pokusů o atentát, poslední z nich předloni v únoru. Ani jeden z útoků nebyl objasněn. Ve dvou případech politik vyvázl se zraněním: v červenci 2007 a znovu v září 2010 ho zasáhly střepiny z granátu vrženého neznámým útočníkem.
O bezprostředních důvodech rozhořčení abchazské opozice se úterní zprávy ze Suchumi nezmiňují. Agentura Interfax napsala, že opozice dlouhodobě vytýká Ankvabovi nedostatečně hlubokou integraci s Ruskem. Po ruské anexi ukrajinského Krymu v Abcházii i Jižní Osetii zesílily hlasy volající po začlenění do Ruské federace. Moskva zatím na podobné výzvy nereagovala.