50 let po popravě Imre Nagye Maďaři otevřeli archivy

man
17. 6. 2008 12:05
Zveřejněno 52 hodin z procesu s "maďarským Dubčekem"
Žena u sochy Imre Nagye v Budapešti.
Žena u sochy Imre Nagye v Budapešti. | Foto: Reuters

Budapešť - Několika demonstracemi a hlavně zveřejněním více než padesáti hodin historického zvukového záznamu si Maďaři připomínají padesáté výročí popravy vůdce povstání z roku 1956 Imre Nagye.

Maďarský pokus o reformy tehdy zadusily podobně jako o dvanáct let později v Československu sovětské tanky.

Nagy byl jako vůdce reformního křídla komunistů zatčen a téměř o dva roky později 16.června 1958 popraven. Rehabilitován byl až po pádu komunismu v roce 1989.

Poslech v galerii

U příležitosti výročí stát otevřel archivy, dosud přístupné jen historikům a vědcům. V galerii v Budapešti je možné si záznamy z tehdy tajného procesu vyslechnout celý týden až do neděle.

Akci sponzoruje miliardář maďarského původu George Soros. Záznamy zahrnují 52 hodin výpovědí svědků, obžalovaných i proslovů soudců.

Foto: Reuters

Nagy byl v procesu odsouzen k trestu smrti ještě se dvěma spolupracovníky. Jedním z nich byl armádní generál Pál Maleter. Jeho manželka Judith dosud žije a byla jednou z prvních osob, která si záznamy přišla vyslechnout.

Sám sebe si přišel poslechnout i László Regeczy-Nagy. Ten pracoval v roce 1956 na britském velvyslanectví. V procesu s Nagyem figuroval jako svědek, později byl sám odsouzen k patnáctiletému vězení.

"Bál jsem se tehdy, abych Nagymu ještě více nepřitížil. Když jsem ho pak viděl v soudní síni, usmíval se. Byl velmi statečný. Věděl, že zemře," uvedl Regeczy.

Komunista a reformátor 

Nagy byl přesvědčeným komunistou, v Sovětském svazu žil od roku 1929. Po druhé světové válce pomáhal v Maďarsku instalovat stalinistický režim.

Od roku 1953 se však pokoušel o reformy, hlavně v zemědělství. V roce 1955 jej odstavilo od moci stalinistické křídlo strany, což vyvolalo velké protesty.

Neznámý vandal loni zničil a vykradl hrobku Jánose Kádára. Ten stál v čele komunistického režimu v letech 1956 až 1989.
Neznámý vandal loni zničil a vykradl hrobku Jánose Kádára. Ten stál v čele komunistického režimu v letech 1956 až 1989. | Foto: Reuters

Revolta skončila na podzim 1956 pod pásy sovětských tanků, přestože kremelský vůdce Nikita Chruščov dlouho váhal s použitím síly.

Nagy se uchýlil na jugoslávské velvyslanectví a později byl zatčen. Historici ovšem tvrdí, že nesdílel některé radikální požadavky revolucionářů. Nepodporoval napříkald - alespoň zpočátku - vystoupení Maďarska z Varšavské smlouvy.

Bloudění po smrti

Jeho tělo režim po popravě uložil nejdříve v zahradě věznice, později převezl do hrobu na okraji Budapešti, označeného jiným jménem.

Po roce 1989 byl Nagy znovu slavnostně pohřben a před historickou budovou maďarského parlamentu byl vztyčen pomník maďarskému povstání.

Klid po smrti ale neměl ani muž, který nechal Nagye popravit - János Kádár. Loni se neznámý pachatel vloupal do jeho hrobky a ukradl jeho ostatky.

Na náhrobek napsal, že zrádci nemají právo spočívat v klidu v maďarské půdě.

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy