16letá Maledivanka bude bičována za sex s přítelem

O trest podle práva šaría požádala dívčina rodina
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Malé - Soud na Maledivách odsoudil 16letou dívku za mimomanželský pohlavní styk k bičování na veřejnosti.
Její partner dostal podle agentury AFP desetiletý trest vězení.

Na dívku podala stížnost za vztah s 29letým mužem její vlastní rodina.

Mladá dáma, jejíž identita nebyla zveřejněna, obvinění nevyvracela. Soud na izolovaném atolu Raa ji v neděli nakonec odsoudil podle islámského práva šaría, které zakazuje sexuální styk (mimo manželství) dívkám do 18 let.

Na rozdíl od ní byl její partner souzen podle civilního práva. Rozsudek nad ním byl vynesen podle zákona zakazujícího sexuální styk s nezletilou osobou.

Dívka může odmítnout bičování a skončit pod dohledem v internaci na osm měsíců, uvedl zdroj z místní justice. Rozsudek na děvčeti může být vykonán, teprve až dosáhne plnoletosti.

"Ve většině případů viníci souhlasí, aby bičování tvořilo součást trestu," prohlásil nejmenovaný činitel soudu.

Organizace spojených národů (OSN) se snaží dosáhnout toho, aby Maledivy přestaly provádět na ženách tělesné tresty. Před necelým rokem při návštěvě na souostroví o to žádala komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. V projevu k maledivským poslancům to označila za nelidské zacházení se ženami a degradující formu násilí.

Maledivy mají zhruba 390 tisíc obyvatel a státním náboženstvím je islám, jenž je v drtivé většině praktikován jako sunnitský. Vyznávání jiné víry je zakázáno a trestně stíhatelné. V zemi je navíc na vzestupu islámský extremismus.

Fyzické tresty často udělují náčelníci vesnic, kteří zároveň vykonávají úřad soudce. Exekuce je prováděna holí.

 

Právě se děje

Další zprávy