Dohoda je tu. Soud s Rudými Khméry může začít

rst, ČTK
13. 6. 2007 12:18
Představitelé genocidního režimu budou skládat účty
Vládu Rudých Khmérů doprovázelo masové vraždění. Behem pěti let zemřelo přes 1,7 milionu lidí
Vládu Rudých Khmérů doprovázelo masové vraždění. Behem pěti let zemřelo přes 1,7 milionu lidí | Foto: Reuters

Phnompenh - Mezinárodní a kambodžští soudci se v úterý dohodli na zásadách, jimiž se bude řídit mezinárodní trestní tribunál, který bude soudit zločiny bývalých vůdců Rudých Khmérů.

Příslušníky vražedného režimu čekají žaloby ze zločinů proti lidskosti. Ty nejzávažnější se budou týkat genocidy.

Skončily tak téměř rok trvající spory mezi kambodžskými soudci a jejich zahraničními kolegy jmenovanými OSN o podmínkách chodu tribunálu.

ČTĚTE VÍCE: Kambodžský "Řezník" zemřel bez trestu

Poslední překážkou, která padla po kompromisní dohodě v dubnu, byly extrémně vysoké poplatky požadované kambodžskou advokátní komorou po zahraničních právnících, kteří se chtějí účastnit soudních řízení.

Procesy měly následovat po výběru členů soudu a složení jejich přísahy loni v červenci.

Král tančí. A mluví česky. Norodom Sihamoni kdysi studoval na konzervatoři v Praze. Dodnes má pro českou metropoli slabost
Král tančí. A mluví česky. Norodom Sihamoni kdysi studoval na konzervatoři v Praze. Dodnes má pro českou metropoli slabost | Foto: Reuters

Téměř roční zpoždění vyvolávalo mezi příbuznými obětí obavy, že se předpokládaní viníci rozsudku ani nedožijí. První žaloby by měly být podány v průběhu příštích týdnů.

Vláda rudého terroru

Rudí Khmerové vládli terorem v Kambodži v letech 1975 až 1979, kdy se snažili vytvořit podle krajně komunistického vzoru beztřídní agrární společnost bez peněz, vlády práva, osobní svobody, rodinných vztahů i individuálního myšlení a technických vymožeností.

Obyvatele měst "zkažené západní kulturou" vyhnali na venkov na převýchovu. Khmérové také zrušili školy, výukou mohla být jen politická školení spojená se sebekritikou a udílením trestů.

Násilná kolektivizace vedla k naprostému rozpadu ekonomiky. Během hrůzovlády Rudých Khmérů bylo podle dostupných informací vyvražděno na 1,7 milionu lidí.

Pálení zbraní v Kambodži. Proces vypořádání se s vlastní munlostí je i v tomto koutě jihovýchodní Asie mimořádně složitý
Pálení zbraní v Kambodži. Proces vypořádání se s vlastní munlostí je i v tomto koutě jihovýchodní Asie mimořádně složitý | Foto: Reuters

Na přelomu let 1978 a 1979 provedl sousední Vietnam do Kambodže invazi a zahnal Khméry do džungle. Jejich vůdce Pol Pot vedl proti všem pozdějším vládám partyzánskou válku.

Teprve po vnitřních rozporech v 90. letech, kdy velká část povstalců přešla výměnou za amnestii na stranu obnovené monarchie, ztratil moc.

V roce 1997 ho spolubojovníci v bizarním procesu v kambodžské džungli odsoudili k "doživotnímu vězení", kde zemřel v dubnu 1998 na infarkt.

Za své zločiny se před mezinárodní tribunál zatím nedostal žádný z vůdců vražedného režimu. Několik jich postupně zemřelo přirozenou smrtí.

 

Právě se děje

Další zprávy