Za vážná onemocnění plic může nedostatek vitaminu D

Jakub Novák
7. 1. 2011 17:55
Nová studie ukazuje, že nedostatek vitamínu může vést k rozvoji plicních chorob

Cincinnati - Nedostatek vitamínu D může podle nové vědecké studie přispívat k rozvoji vážných plicních onemocnění, způsobených napadením vlastním imunitním systémem.

Ta vedou k tvorbě vaziva v plicích a postupnému zhoršování jejich funkce, které může končit až smrtí.

"Naše výsledky ukazují, že pacienti s instersticiální plicní nemocí (ILD) a především pak ti, kteří trpí onemocněním pojivové tkáně často trpí nedostatkem vitamínu D," říká vedoucí práce Brent Kinder.

Vitamín D

Označuje několik podobných látek, které si tělo vytváří po působení slunečního záření. Část potřebného množství vitamínu D lze doplnit také z potravy - především z ryb jako je tuňák, losos či makrela a mléčných výrobků.

Vitamín D pomáhá tělu vstřebávat vápník a udržovat správné hladiny vápníku a fosforu v krvi. Soudí se také, že snižuje riziko rakoviny.

Nedostatek vitamínu D může vést ke křivici u dětí a měknutí kostí u dospělých.

Nadbytek vitamínu D naopak může vést k nadměrnému vstřebávání vápníku a jeho ukládání v měkých tkáních jako jsou srdce a ledviny což může vést až k jejich selhání. Může též docházet ke vzniku ledvinových kamenů, zvracení či svalové slabosti.

Podle studie Kinderova týmu se zdá, že nedostatek vitamínu D hraje roli v rozvoji zmíněné nemoci spojeném s onemocněním pojivové tkáně.

Sám proti sobě

K autoimunitním onemocněním dochází, když tělo produkuje abnormální buňky, které napadají důležité orgány a tkáně. V případě napadení pojivových tkání potom dochází k rozvoji nemocí, jakými jsou například lupus, skleroderma nebo revmatoidní artritida.

Dřívější studie ukázaly, že některé autoimunitní choroby jsou spojeny s nedostatkem vitamínu D.

Proto se výzkumníci rozhodli zjistit, zda je nějaká spojitost i mezi plicními autoimunitními chorobami, mezi které patří právě intersticiální plicní onemocnění.

Tím trpí, podle některých údajů, 67 až 81 lidí ze 100 000 (spodní hranice platí pro ženy, horní pro muže).

Neúprosný průběh

Nejčastější formou ILD je idiopatická plicní fibróza, na kterou v současnosti neexistuje žádná osvědčená léčba a možnosti lékařů jsou poměrně omezené. U pacientů dochází k postupnému zhoršování dýchání a smrti.

Pro některé pacienty v pokročilém stádiu onemocnění pak mnohdy zůstává jedinou možností transplantace plic.

Mezi další příbuzná onemocnění vyskytující se v menší míře patří například sarkoidóza, histiocytóza X či eosinofilní granulom. V případě, že nezabere klasicky používaná léčba, nejsou ani u nich vyhlídky postiženého příliš dobré.

Všelék vitamín D?

Pokud se nyní ukáže, že vyšší příjem vitamínu D zlepší funkčnost plic u těchto pacientů, jednalo by se konečně o možnost levné a přirozené léčby, která navíc není toxická jako ta, jež se doposud v těchto případech používá.

Výsledky tohoto výzkumu provedeného na Univerzitě v Cincinnati byly publikovány 4. ledna v časopise Chest.

V článku byly použity informace z Alalawi R et al. Transplantace plic a intersticiální plicní onemocnění. Curr Opin Pulm Med/CS 2006;3:10–15

Článek není určen k poskytování lékařských, diagnostických nebo léčebných rad.

 

Právě se děje

Další zprávy