Papež zahájil křížovou cestu. Kříž nesli vězni i bezdomovci

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2014 1:02
Křížová cesta je nejdelší velikonoční liturgií, trvala bezmála tři hodiny. Dorazily desetitisíce poutníků.
Papež František v Římě na obřadu křížové cesty.
Papež František v Římě na obřadu křížové cesty. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se v pátek společně s desetitisíci věřících zúčastnil v římském Koloseu obřadu křížové cesty. Projevy při 14 zastaveních se týkaly například utrpení emigrantů, chudých, nemocných, nezaměstnaných či vězňů.

Výběr témat podle agentury AP odráží papežovo odhodlání zaměřit pozornost církve na trpící, kteří často stojí na okraji společnosti. Projevy napsal arcibiskup Giancarlo Maria Bregantini, který je v Itálii znám jako kritik mafie.

Jeden z projevů se zabýval rovněž negativními dopady hospodářské krize, například nezaměstnanosti nebo sebevraždami neúspěšných podnikatelů.

Při přenášení kříže mezi jednotlivými zastávkami se vystřídaly například dvojice přistěhovalců, vězňů či bezdomovců. Na závěr obřadu papež požehnal věřícím a poté se v automobilu vrátil do Vatikánu.

Velkopáteční obřad křížové cesty je připomínkou Kristovy smrti. Před obřadem se František ve vatikánské bazilice svatého Petra zúčastnil bohoslužby, během které připomněl Ježíšovo utrpení a smrt.

Křížová cesta je nejdelší velikonoční liturgií, trvá bezmála tři hodiny. Je rovněž považována za jeden z vrcholů pašijového týdne. Ten začal Květnou nedělí a skončí o víkendu.

V sobotu večer papež povede liturgii velikonoční vigilie a v neděli, kdy si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista, pronese v poledne na Svatopetrském náměstí své velikonoční poselství a požehnání Městu a světu. Velikonoční pondělí je potom ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

Další zprávy