Papež zahájil křížovou cestu. Kříž nesli vězni i bezdomovci

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 4. 2014 1:02
Křížová cesta je nejdelší velikonoční liturgií, trvala bezmála tři hodiny. Dorazily desetitisíce poutníků.
Papež František v Římě na obřadu křížové cesty.
Papež František v Římě na obřadu křížové cesty. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se v pátek společně s desetitisíci věřících zúčastnil v římském Koloseu obřadu křížové cesty. Projevy při 14 zastaveních se týkaly například utrpení emigrantů, chudých, nemocných, nezaměstnaných či vězňů.

Výběr témat podle agentury AP odráží papežovo odhodlání zaměřit pozornost církve na trpící, kteří často stojí na okraji společnosti. Projevy napsal arcibiskup Giancarlo Maria Bregantini, který je v Itálii znám jako kritik mafie.

Jeden z projevů se zabýval rovněž negativními dopady hospodářské krize, například nezaměstnanosti nebo sebevraždami neúspěšných podnikatelů.

Při přenášení kříže mezi jednotlivými zastávkami se vystřídaly například dvojice přistěhovalců, vězňů či bezdomovců. Na závěr obřadu papež požehnal věřícím a poté se v automobilu vrátil do Vatikánu.

Velkopáteční obřad křížové cesty je připomínkou Kristovy smrti. Před obřadem se František ve vatikánské bazilice svatého Petra zúčastnil bohoslužby, během které připomněl Ježíšovo utrpení a smrt.

Křížová cesta je nejdelší velikonoční liturgií, trvá bezmála tři hodiny. Je rovněž považována za jeden z vrcholů pašijového týdne. Ten začal Květnou nedělí a skončí o víkendu.

V sobotu večer papež povede liturgii velikonoční vigilie a v neděli, kdy si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista, pronese v poledne na Svatopetrském náměstí své velikonoční poselství a požehnání Městu a světu. Velikonoční pondělí je potom ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy