Papež omyl při Zeleném čtvrtku nohy 12 tělesně postiženým

ČTK ČTK
17. 4. 2014 22:23
František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye.
Papež František omývá nohy handicapovaným v ústavu na okraji Říma.
Papež František omývá nohy handicapovaným v ústavu na okraji Říma. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se o Zeleném čtvrtku v rámci velikonočních slavností ujal tradičního mytí nohou. Při rituálu, který odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním, takto posloužil dvanácti tělesně postiženým ženám a mužům, mezi nimiž byl i jeden muslim. Podle agentury AFP měl 77letý papež s opakovaným shýbáním a vstáváním zjevné potíže.

Papež František omývá nohy postiženým v ústavu na okraji Říma.
Papež František omývá nohy postiženým v ústavu na okraji Říma. | Foto: Reuters

František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů ve věku od 16 do 86 let, vesměs trpících nemocemi ortopedického, neurologického a onkologického původu. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye. Nejmladší osobou byl 16letý chlapec z Kapverd. Obřadu se zúčastnila i 27letá Etiopanka.

Už loni František pojal rituál, kterého se ve své funkci zhostil poprvé, netradičně. Nohy umyl tuctu mladých vězňů, z nichž dvě byly dívky, což bylo ze strany papeže vůbec poprvé.

Akce se konala ve zdravotnickém centru Panny Marie od Božské Prozřetelnosti, které v římské čtvrti Boccea provozuje katolická nadace Dona Gnocchiho. Papež tam předtím sloužil mši a pronesl krátkou homilii.

Františkovi předchůdci v čele římskokatolické církve rituál prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali Ježíšovy následníky.

Nynější papež prováděl tento rituál mezi lidmi z okraje společnosti každoročně už jako argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio v Buenos Aires, když navštěvoval věznice, domovy důchodců či hospice.

Papež František při mši v bazilice svatého Petra.
Papež František při mši v bazilice svatého Petra. | Foto: Reuters

František také odsloužil mši v bazilice svatého Petra za účasti více než tisícovky kněžích. Právě jim papež věnoval obsáhlou homilii. "Nezměrná velikost daru, který nám byl dán k službě, nás řadí mezi ty nejnepatrnější z lidí," citovala česká sekce vatikánského rozhlasu Františka. "A z této nepatrnosti dostáváme svou radost. Radujeme se ve své nepatrnosti," dodal papež.

Na Zelený čtvrtek se připomíná Ježíšova poslední večeře. Následuje Velký pátek, který je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je potom ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy