Papež omyl při Zeleném čtvrtku nohy 12 tělesně postiženým

ČTK ČTK
17. 4. 2014 22:23
František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye.
Papež František omývá nohy handicapovaným v ústavu na okraji Říma.
Papež František omývá nohy handicapovaným v ústavu na okraji Říma. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se o Zeleném čtvrtku v rámci velikonočních slavností ujal tradičního mytí nohou. Při rituálu, který odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním, takto posloužil dvanácti tělesně postiženým ženám a mužům, mezi nimiž byl i jeden muslim. Podle agentury AFP měl 77letý papež s opakovaným shýbáním a vstáváním zjevné potíže.

Papež František omývá nohy postiženým v ústavu na okraji Říma.
Papež František omývá nohy postiženým v ústavu na okraji Říma. | Foto: Reuters

František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů ve věku od 16 do 86 let, vesměs trpících nemocemi ortopedického, neurologického a onkologického původu. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye. Nejmladší osobou byl 16letý chlapec z Kapverd. Obřadu se zúčastnila i 27letá Etiopanka.

Už loni František pojal rituál, kterého se ve své funkci zhostil poprvé, netradičně. Nohy umyl tuctu mladých vězňů, z nichž dvě byly dívky, což bylo ze strany papeže vůbec poprvé.

Akce se konala ve zdravotnickém centru Panny Marie od Božské Prozřetelnosti, které v římské čtvrti Boccea provozuje katolická nadace Dona Gnocchiho. Papež tam předtím sloužil mši a pronesl krátkou homilii.

Františkovi předchůdci v čele římskokatolické církve rituál prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali Ježíšovy následníky.

Nynější papež prováděl tento rituál mezi lidmi z okraje společnosti každoročně už jako argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio v Buenos Aires, když navštěvoval věznice, domovy důchodců či hospice.

Papež František při mši v bazilice svatého Petra.
Papež František při mši v bazilice svatého Petra. | Foto: Reuters

František také odsloužil mši v bazilice svatého Petra za účasti více než tisícovky kněžích. Právě jim papež věnoval obsáhlou homilii. "Nezměrná velikost daru, který nám byl dán k službě, nás řadí mezi ty nejnepatrnější z lidí," citovala česká sekce vatikánského rozhlasu Františka. "A z této nepatrnosti dostáváme svou radost. Radujeme se ve své nepatrnosti," dodal papež.

Na Zelený čtvrtek se připomíná Ježíšova poslední večeře. Následuje Velký pátek, který je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je potom ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy