Papež omyl při Zeleném čtvrtku nohy 12 tělesně postiženým

ČTK ČTK
17. 4. 2014 22:23
František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye.
Papež František omývá nohy handicapovaným v ústavu na okraji Říma.
Papež František omývá nohy handicapovaným v ústavu na okraji Říma. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František se o Zeleném čtvrtku v rámci velikonočních slavností ujal tradičního mytí nohou. Při rituálu, který odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním, takto posloužil dvanácti tělesně postiženým ženám a mužům, mezi nimiž byl i jeden muslim. Podle agentury AFP měl 77letý papež s opakovaným shýbáním a vstáváním zjevné potíže.

Papež František omývá nohy postiženým v ústavu na okraji Říma.
Papež František omývá nohy postiženým v ústavu na okraji Říma. | Foto: Reuters

František navštívil na okraji Říma ústav pro zdravotně postižené osoby, kde se ujal 12 handicapovaných pacientů ve věku od 16 do 86 let, vesměs trpících nemocemi ortopedického, neurologického a onkologického původu. Byli mezi nimi i tři cizinci, včetně 75letého muslima původem z Libye. Nejmladší osobou byl 16letý chlapec z Kapverd. Obřadu se zúčastnila i 27letá Etiopanka.

Už loni František pojal rituál, kterého se ve své funkci zhostil poprvé, netradičně. Nohy umyl tuctu mladých vězňů, z nichž dvě byly dívky, což bylo ze strany papeže vůbec poprvé.

Akce se konala ve zdravotnickém centru Panny Marie od Božské Prozřetelnosti, které v římské čtvrti Boccea provozuje katolická nadace Dona Gnocchiho. Papež tam předtím sloužil mši a pronesl krátkou homilii.

Františkovi předchůdci v čele římskokatolické církve rituál prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali Ježíšovy následníky.

Nynější papež prováděl tento rituál mezi lidmi z okraje společnosti každoročně už jako argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio v Buenos Aires, když navštěvoval věznice, domovy důchodců či hospice.

Papež František při mši v bazilice svatého Petra.
Papež František při mši v bazilice svatého Petra. | Foto: Reuters

František také odsloužil mši v bazilice svatého Petra za účasti více než tisícovky kněžích. Právě jim papež věnoval obsáhlou homilii. "Nezměrná velikost daru, který nám byl dán k službě, nás řadí mezi ty nejnepatrnější z lidí," citovala česká sekce vatikánského rozhlasu Františka. "A z této nepatrnosti dostáváme svou radost. Radujeme se ve své nepatrnosti," dodal papež.

Na Zelený čtvrtek se připomíná Ježíšova poslední večeře. Následuje Velký pátek, který je připomínkou Kristovy smrti. V sobotu se koná velikonoční vigilie a v neděli oslava Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční pondělí je potom ve znamení radosti křesťanů z vykoupení.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela dnes odpoledne nehoda dvou osobních aut. Hasiči budou vyprošťovat zraněné, na místo míří vrtulník, řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Kereková. Více informací zatím neměla k dispozici.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy