Z ikonického mostu se ozývá zlověstný zvuk. Lidé si na něj musí zvyknout

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
9. 6. 2020 9:54
Renovace jednoho z nejslavnějších mostů na zeměkouli má nečekanou dohru. Z Golden Gate Bridge se začaly ozývat pro řadu lidí nepříjemné zvuky. Připomínají efekty z hororů nebo sci-fi filmů o mimozemšťanech. Vysvětlení je ovšem mnohem jednodušší.
Golden gate zvoní | Video: Aktuálně.cz

Obyvatelé San Francisca v minulých dnech na sociální sítě umístili několik videí, na kterých jsou slyšet zlověstné zvuky vycházející z konstrukce slavného mostu. Slyšet jsou až na pět kilometrů daleko.

"Hudební tóny pocházející z mostu jsou výsledkem projektu, jehož cílem je učinit most aerodynamičtějším v případě, že začne hodně foukat. Je to nezbytný krok k zajištění bezpečnosti pro příští generace," řekl pro CNN mluvčí části města, ve kterém se most nachází.

Konkrétně jde o výměnu zábradlí na chodníku. Nový typ je tenčí, aby mohlo protékat více vzduchu. Právě to může za pronikavý zvuk. Obyvatelé města se tak pravděpodobně charakteristického hluku v případě větrného počasí nezbaví.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy