Vzduch zabije ročně dva miliony lidí

ČTK, pev
5. 10. 2006 16:30
Manila - Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala vlády, aby neprodleně zapracovaly na zlepšení kvality ovzduší ve městech svých zemí.
Špatný vzduch má na svědomí 2 milióny mrtvých ročně, tvrdí WHO. Dodržování nových směrnic  by mohlo počty "obětí" snížit.
Špatný vzduch má na svědomí 2 milióny mrtvých ročně, tvrdí WHO. Dodržování nových směrnic by mohlo počty "obětí" snížit. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Znečištěné ovzduší podle ní předčasně zabíjí dva miliony lidí ročně.

WHO poukázala, že snížení emisí látek, jejichž součásti jsou menší než deset mikrometrů, by mohlo zachránit až 300 tisíc životů ročně.

Znečištění těmito emisemi způsobuje spalování fosilních a jiných druhů paliv. Jejich částečky jsou příliš malé na to, aby je nos či hrdlo mohly přefiltrovat. Usazují se pak v plicích, kde následně způsobují zdravotní problémy.

V mnoha městech překračuje roční průměr těchto látek 70 mikrogramů na krychlový metr. Nedávné směrnice WHO přitom vyzývají ke snížení této úrovně na méně než 20 mikrogramů.

Foto: Ondřej Besperát
Nová čísla přinášejí důrazné varování: už to není problém jen ve velkých městech. Znečištěný vzduch dýchají i lidé na venkově. O tom, jak je znečištěné ovzduší v Česku, čtěte v článku VĚTŠINA ČECHŮ UŹ DÝCHÁ ŠPINAVÝ VZDUCH

Podle ředitelky odboru WHO pro veřejné zdraví a životní prostředí Mairy Neirové by splnění tohoto požadavku mohlo snížit úmrtnost v důsledku znečištěného ovzduší o patnáct procent. Společně s tím by se snížil i výskyt dýchacích potíží, srdečních onemocnění a rakoviny plic.

Ozón ohrožuje rozvojové země

Organizace, která se v celosvětovém měřítku zabývá ochranou lidského zdraví, doporučila radikálně snížit i denní povolené limity pro oxid siřičitý a ozón.

Výzvu ke snížení obsahu ozónu směřovala zejména k rozvojovým zemím, z nichž pochází více než polovina z dvoumilionového počtu ročních "obětí" znečištěného ovzduší.

Mnohé rozvojové země totiž leží v oblastech s vysokým počtem slunečných dnů, během nichž dosahují koncentrace ozónu velmi vysokých hodnot, a způsobují tak mnoha lidem dýchací potíže a astmatické záchvaty.

Nové směrnice vznikly po rozsáhlých konzultacích s více než osmdesáti předními vědci. WHO je vytvořila proto, aby si mohly jednotlivé země stanovit vlastní standardy, podle kterých budou následně utvářet svou zdravotní politiku a na základě nichž by mohla organizace jejich kroky kontrolovat.

 

Právě se děje

Další zprávy