Jeseník - Na Gräfenberku se v dobách největší slávy léčila a setkávala politická i kulturní elita tehdejší Evropy i zámoří. O Vincenzu Priessnitzovi se mluvilo i psalo.
Už za jeho života vzniklo na dvě stě publikací o léčebných metodách, jejichž základem je "obyčejná" voda. Její blahodárné účinky může nyní vyzkoušet úplně každý v unikátním Balneoparku v lázních Jeseník.
Za studenou vodou v nejrůznější podobě se zájemci mohou vydat od srpna roku 2010, kdy byl Balneopark otevřen.
Léčbu vodou tu vyzkoušíte na jednotlivých zastaveních vodní zahrady, která jen tak mimochodem nabízí také čerstvé povětří jesenických hor. Vy sami dodáte pohyb, který byl a je nedílnou součástí Priessnitzovy metody navracení zdraví.
Voda je v Balneoparku opravdu studená, ovšem vtip je v tom, že "léčebný účinek nemá chlad jako takový, ale teplo, které je studenou vodou následně vyvoláno", jak píše sám léčitel Priessnitz.
Na počátku 19. století se mu podařil malý zázrak: založil v Jeseníku – tehdejším Gräfenberku – první vodoléčebné lázně na světě a vyhnal nemocné ze zatuchlých místností na vzduch a na slunce.
Zkušenosti prý chalupnický synek Vincenz nabyl v přírodě, když tajně pozoroval, jak si zraněný srnec vyléčil poraněný běhák koupelemi v lesní studánce.
V šestnácti letech si vyzkoušel, že jeho tušení ohledně vody jsou správná. Spadl totiž pod naložený koňský povoz a kola mu přejela hrudník. Ranhojič mu moc nadějí nedával, Vincenz však vsadil na vodu a po roce byl zdravý.
Zpráva o tomto "zázraku" se rychle rozkřikla a za Priessnitzem začali chodit lidé s prosbou o pomoc. Když už jich bylo příliš, "vodní doktor" dal přestavět svůj rodný dům v prostornější a vznikl zmíněný vodoléčebný ústav.
Jeho klienti, mezi nimiž nechyběli například arcivévoda František Karel či spisovatel N. V. Gogol, na sebe a do sebe nechali lít studenou vodu všemi způsoby, protože léčba jesenického léčitele prostě fungovala.
O tradiční metody podpořené nejnovějšími poznatky se opírají i současné Priessnitzovy léčebné lázně Jeseník, jejichž management a Společnost V. Priessnitze chtěly dát možnost okusit vodní terapii kromě pacientů také široké veřejnosti.
Právě proto vznikl Balneopark s pěti zastaveními a pěti hydroterapiemi.
V Priessnitzových přírodních lázních horních a dolních končetin se budete čapím pochodem procházet po nevelkém bazénku a máchat si ruce v žulových vanách.
Při Priessnitzově koupeli nohou s akupresurou vám budou nohy masírovat různě veliké oblázky na dně mělkého bazénku.
Na Priessnitzovu lavičku se posadíte a budete volně komíhat nohama ve vodě, zatímco Priessnitzovy střiky budou "pracovat" za vás: dvě protilehlé trysky vodou promasírují nohy a pozadí, další dvě ramena a ruce.
Co vás čeká na zastavení pátém s názvem Priessnitzova sprcha, jistě uhádnete.
Vloni byly tradiční léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Více se o nevšedních turistických cílech, pod nimiž jsou podepsané české firmy, dozvíte v letním seriálu Aktuálně.cz. Devět následujících týdnů vám vždy v pondělí představíme jeden z nich.