Lázně Velichovky po dvouleté pauze opět fungují

ČTK ČTK
7. 4. 2015 15:45
Původní společnost Lázně Velichovky skončila v insolvenci pro platební neschopnost.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Sodexho

Velichovky - Lázně Velichovky na Náchodsku, které byly kvůli insolvenci téměř dva roky uzavřené, obnovily v těchto dnech pod novým majitelem provoz a přijíždějí do nich první pacienti. Lázně, které se specializují na léčbu pohybového ústrojí, před rokem za 60 milionů korun koupily strojírny Karsit podnikatele Františka Řípy.

Od té doby nový majitel do znovuobnovení lázní investoval asi 20 milionů korun a další investice za přibližně 40 milionů korun předpokládá. Novinářům to v úterý řekli představitelé lázní.

"V současné době mají lázně, jejichž provozovatelem je společnost Lázně 1897, povolenou kapacitu 120 pacientů. Na přelomu července a srpna předpokládáme navýšení na 180 pacientů," řekl ředitel lázní Martin Dürrer.

Základem zůstane křídová slatinná zemina

V lázních pracuje 48 lidí. Zhruba 30 procent z nich již v lázních v minulosti dělalo. Po zvýšení kapacity na 180 pacientů by se počet zaměstnanců měl zvýšit asi na 60. Před krachem měly lázně zhruba 100 lidí.

V první fázi budou pacienti ubytováni v Masarykově domě a ve vile Domov. V Masarykově domě, který je srdcem lázní, se nachází léčebný provoz včetně balneoprovozu. Základem léčby v lázních zůstane léčba křídovou slatinnou zeminou, která svým složením patří k nejkvalitnějším v Česku.

"Slatinné zábaly a koupele působí protizánětlivě, protibolestivě, regeneračně. Využíváme naše velmi bohaté zdroje slatiny, kterou pro léčbu nemusíme ředit," řekl lázeňský primář Miloslav Pleskot.

Prioritou lázní je postupně se přiblížit plné kapacitě lázní, která čítá asi 400 lůžek v sedmi vilách. Při poskytování zdravotní péče by lázně chtěly úžeji spolupracovat s podniky a zaměstnaneckými zdravotními pojišťovnami. Lázně také nevylučují, že do budoucna by část kapacity mohly využít pro nějaký program péče o seniory.

Znovu mají všechna povolení

Protože lázně před dvěma lety úplně skončily, museli noví majitelé získat všechny potřebné souhlasy, povolení a certifikáty pro lázeňskou péči znovu. Licenční řízení lázně úspěšně vedly s ministerstvem zdravotnictví, hejtmanstvím a zdravotními pojišťovnami.

 "Chceme navázat na více jak stoletou tradici lázeňství ve Velichovkách. Klíčové jsou pro nás termíny jako individuální přístup, přátelství, rodinná atmosféra, lázně pro každého," řekla jednatelka lázní Alena Řípová. Rok vzniku lázeňství ve Velichovkách odkazující na dlouhou tradici se dostal i do názvu lázní.

Dosavadní investice šly podle Řípové hlavně do oprav. Noví majitelé za posledních deset měsíců především opravili střední část Masarykova domu, administrativní budovu s jídelnou a kuchyní, suterén vily Domov a vilu Zimní lázně. U Masarykova domu lázně do budoucna předpokládají přistavění patra v jeho levé části.

Prospěch by lázním měla přinést i spolupráce s rozsáhlým konferenčním a hotelovým centrem K-Triumf, které Řípa ve Velichovkách vybudoval v minulých letech. Například takzvané wellness programy bude prioritně nabízet a zajišťovat K-Triumf, lázně se soustředí výhradně na léčebné programy. Hlavní činností Karsitu je výroba autodílů, skupina celkem zaměstnává asi 1000 lidí.

Původní společnost Lázně Velichovky skončila v insolvenci pro platební neschopnost. Zhruba 140 věřitelů v insolvenčním řízení uplatnilo pohledávky za 64 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy