Vědci vědí, proč některé léky rakovině brání i pomáhají

Jakub Novák
31. 1. 2012 15:40
Léčiva nádor vyhladoví. Zároveň ale pomáhají vzniku rakovinných kmenových buněk
Z laboratoře je k člověku velmi daleko, klinické testy potom často přinášejí nepříjemná vystřízlivění
Z laboratoře je k člověku velmi daleko, klinické testy potom často přinášejí nepříjemná vystřízlivění | Foto: Jan Langer

Ann Arbor, Michigan - Vědci zjistili, proč některé léky proti rakovině sice zpomalují rozvoj nemoci, ale nezvyšují šanci na přežití.

Léčiva jako Avastin nebo Sutent fungují na principu "vyhladovění" nádoru. Vědci však přišli na to, že pokles množství kyslíku, ke kterému díky těmto lékům dochází, vede zároveň ke zvýšení množství takzvaných rakovinných kmenových buněk.

Ty jsou jednou z hnacích sil dalšího rozvoje rakoviny a pronikání těchto buněk do ostatních tkání - metastázování. Kromě toho je tato malá skupina buněk také poměrně odolná vůči léčbě.

Přitom právě léčba rakoviny zablokováním růstu cév, které nádor vyživují a jež jsou nezbytné pro jeho přežití a růst, se zpočátku považovala za velmi slibnou.

O která léčiva jde?

Avastin se využívá - v kombinaci s dalšími protinádorovými přípravky - k léčbě karcinomu střeva, konečníku, plic nebo prsu.

Evropská léková agentura již v minulosti rozhodla, že v případě rakoviny prsu je možné ho používat pouze v kombinaci s přípravkem zvaným paklitaxel.

Na konci roku 2010 se odhadovalo množství pacientů, jimž byl tento přípravek podán, na 800 tisíc.

Sutent se zase používá v léčbě některých druhů rakovin trávicího systému, ledvin nebo slinivky.

Ke konci ledna 2010 byl podán více než 100 tisícům lidí.

Jenže - a to zejména v případě rakoviny prsu - klinické testy ukázaly, že tu něco nehraje. Kromě toho, že byl přímý dopad těchto léčiv na nádor omezený, se ukázalo, že tyto látky ve skutečnosti dokonce zvyšují schopnost rakovinných buněk metastázovat.

Vědci z University of Michigan Comprehensive Cancer Center pod vedením Maxe S. Wicha ukázali, že tím, že tato léčiva zabrání růstu cév přivádějících živiny a kyslík rychle rostoucím rakovinným buňkám sice způsobí postupně jejich smrt a zmenšení nádoru, ale zároveň - vytvořením prostředí chudého na kyslík - spustí v některých buňkách signální dráhy, které vedou k mobilizaci rakovinných kmenových buněk.

Tyto výsledky byly publikovány v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Tým doktora Wicha tak zároveň ukázal na možnost, jak zlepšit léčebné účinky těchto látek.

Samotný lék nestačí

"Když se naše výsledky převedou do klinické praxe, naznačují, že tyto látky - aby byly dostatečně účinné - musí být podávány zároveň v kombinaci s léčivy, které rakovinné kmenové buňky blokují. Tento přístup nyní zkoumáne u nás v laboratoři," říká Wicha.

Léčivo Avastin je založen na účinné látce zvané bevacizumab. Konkrétně jde o monoklonální protilátku - bílkovinu pocházející z jednoho klonu bílé krvinky, takzvané B-buňky.

Bílá krvinka - jeden její typ funguje jako
Bílá krvinka - jeden její typ funguje jako | Foto: King's College London

Tato protilátka tvoří jakousi vidličku, která je schopná velmi specificky rozpoznat a zachytit jednu konkrétní strukturu. V tomto případě se jedná o VEGF, což je růstový faktor sloužící jako signální molekula, která říká buňkám cév, aby se dále dělily a propouštěly více kyslíku.

Navázáním na VEGF ho protilátka "vychytává", a blokuje tak jeho funkci. Rostoucí nádor pak nemá dostatek živin a kyslíku a odumírá.

Na jiném principu, ale se stejným výsledkem funguje i druhé zmíněné léčivo - Sutent. Jeho účinnou látkou je sunitinib, což je malá molekula, která blokuje jednu ze signálních drah.

 

Právě se děje

Další zprávy