Zkouší se nový recept proti rakovině. Léčba světlem

Jakub Novák
7. 11. 2011 21:00
Pomocí světla se aktivuje látka, která poté zabíjí rakovinné buňky

Bethesda, Maryland - Vědci našli další způsob, jak bojovat s rakovinou. Vyvinuli nový typ takzvané fotoimunoterapie, léčby světlem.

Její hlavní výhodou je kromě účinnosti také minimální zasažení zdravých buněk, ke kterému dochází při chemoterapii či ozařování.

Nová metoda týmu z National Cancer Institute při NIH, představená v článku v prestižním časopise Nature Medicine, je další z léčebných možností zaměřených na co nejpřesnější zacílení nádoru samotného, což výrazně omezuje nepříjemné vedlejší účinky léčby.

Vědci zkombinovali dvě v současnosti používané techniky.

Využili takzvané monoklonální protilátky (vytvořené klony jedné konkrétní bílé krvinky, takzvané B-buňky), které mají výbornou schopnost zacílit konkrétní molekulu v buňce.

Po navázání dokážou spustit imunitní reakci nebo svůj cíl jednoduše "obalí", a zablokují tak jeho funkci.

Druhou technikou je méně často využívaná fotodynamická terapie. Ta je postavena na látce schopné reagovat na světlo a na energii neionizujícího záření. Problém je v tom, že se při ní účinná látka dostává i do zdravých tkání, což s sebou nese už zmiňované nežádoucí vedlejší účinky.

Když jedna a jedna jsou víc než dvě

Některé týmy se tyto dvě terapie pokoušely zkombinovat již dříve, ale z různých důvodů - hlavně technických - se to zatím nepovedlo.

Tým pod vedením doktora Kobayashiho zkombinoval protilátku vážící se na receptor jednoho růstového faktoru (takzvaného EGF) s látkou založenou na barvivu ftalocyaninu, která reaguje na světlo o vlnové délce blízké infračervenému spektru.

To má výhodu, že proniká i několik centimetrů pod kůži a zároveň samo o sobě nezpůsobuje žádné poškození buněk.

Na myším modelu potom vědci pozorovali, co se po ozáření tímto světlem stane. Téměř okamžitě došlo ke spuštění buněčné smrti cílových buněk a později i ke zmenšení velikosti nádoru.

 

Právě se děje

Další zprávy