Téměř osm desítek nových, dosud neznámých druhů ryb, ale i jiných mořských tvorů bylo ve světových oceánech objeveno v letošním roce. Z přibližně 40.000 druhů mořské fauny, kterou vědci sledovali, napočítali 15.717 druhů ryb. Sedmdesát osm z nich přitom neznali.
Na sčítání světové mořské fauny se podle agentury AFP od roku 2000 podílelo kolem 1700 vědců ze 73 zemí.
Ryby plavou oceány s vysílačkou
Badatelé rovněž 1838 mořským tvorům připevnili radiové vysílačky, aby mohl být jejich pohyb v oceánech sledován přes satelity. Mezi nimi je i 21 druhů žraloků, ptáků, želv a lvounů.
Díky tomuto sledovacímu satelitnímu systému vědci již dříve zmapovali například plavby tuňáka obecného. Ten za 600 dnů třikrát překonal Tichý oceán mezi Kalifornií a Japonskem a urazil tak 40.000 kilometrů, což je vzdálenost, která odpovídá obvodu zeměkoule.
Vědci znají oceán stále jen málo
Cílem rozsáhlého projektu je do roku 2010 vytvořit co možná nejucelenější přehled mořských druhů, který má sloužit k jejich lepší ochraně, řekl Fred Grassle, předseda řídícího výboru pro "sčítání mořského života" (COML). "Tyto výzkumy ukazují, že oceány jsou mnohem komplexnější, než jsme se domnívali," zdůraznil.
Lososům vadí teplé moře a jejich populace klesá
Předmětem samostatného elektronického značkování se stali lososi v severozápadních oblastech amerického kontinentu. Je totiž zapotřebí vysvětlit značný úbytek jejich stavů za posledního čtvrt století. "Populace lososů významně poklesla a tento systém nám má pomoci pochopit příčiny," vysvětlil americký vědec David Welsh pověřený projektem podmořských stanic pro kontrolu těchto ryb v oblasti amerického severozápadu. Podle Welshe bude zřejmě významným faktorem ovlivňujícím jejich počty oteplování podnebí, které stojí i za zvýšením teploty v oceánech.
Elektronické "štěnice" dostalo letos 2700 lososů, v loňském roce to byla méně než polovina.
#reklama