USA ustupují, Bush chce řešit změny klimatu

zuk
30. 4. 2007 21:10
Bush, Merkelová a Barroso jednali o ovzduší i radaru
George Bush hostil ve Washingtonu zástupce Evropské unie.
George Bush hostil ve Washingtonu zástupce Evropské unie. | Foto: Aktuálně.cz

Washington/Praha - Ochrana ovzduší, odbourání zbytečných obchodních překážek, Írán či umístění radaru a raketové základny v Česku a Polsku. To jsou jen některá z témat, o nichž se dnes večer mluvilo na summitu EU a USA.

Na schůzce ve Washingtonu se potkali americký prezident George Bush, šéf Evropské komise José Barroso a kancléřka Angela Merkelová coby zástupkyně předsednické země, Německa.

Zjevného pokroku dosáhla evropsko-americká trojka hlavně v otázce v klimatu: prezident Bush na tak vysoké úrovni vůbec poprvé přiznal, že znečištění ovzduší je problém a že cílem Evropy i Ameriky je mimo jiné vývoj technologií budoucnosti, co nejšetrnějších k životnímu prostředí.

Globální oteplování v otázkách a odpovědích - čtěte ZDE

"Víme, že tenhle problém musíme vyřešit společně," řekla novinářům po skončení summitu kancléřka Merkelová.

Američané tak naznačili, že by se po letech váhání mohli přidat na stranu těch, kteří omezením emisí bojují proti globálnímu oteplování.

Společné americko-evropské prohlášení sice neobsahuje žádný konkrétní závazek ze strany USA, americká administrativa v něm ale vystupuje mnohem otevřeněji než kdy v minulosti.

Radarová karta

Kromě stanoviska k ochraně klimatu, o jehož pasážích média s předstihem informovala už v průběhu pondělka, se na summitu v USA mluvilo i o americkém protiraketovém radaru v Česku.

Spornou "radarovou" kartu vytáhla podle všeho právě Merkelová.

Angela Merkelová přivezla do USA
Angela Merkelová přivezla do USA | Foto: Reuters

Ne že by kancléřka Američany od jejich záměrů v Evropě odradila. George Bush nicméně po schůzce prohlásil, že bere rady své kolegyně z EU "velmi vážně". Ta ho podle německých médií ve Washingtonu upozornila, že do projektu musí být více vtaženo také Rusko. 

Právě stanovisko ruského prezidenta Vladimira Putina Merkelová Bushovi na setkání tlumočila. Těsně před svým odletem do Washingtonu s ním totiž telefonovala. Mluvili spolu i o zbrojení.

Kancléřku navíc do radarové pře s Američany tlačí kolegové z německé vlády.

Koaliční partner kancléřčiny CDU, levicoví sociální demokraté (SPD), nechtějí o raketách v Polsku a Česku ani slyšet.

Proti je ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier i šéf SPD Kurt Beck. Ten naposledy včera prohlásil, že "zbrojení ohrožuje Německo, ohrožuje Evropu a vede k nárůstu nejistoty v celém světě".

Padnou další bariéry

José Barroso hájil na summitu USA-EU zájmy Evropské komise.
José Barroso hájil na summitu USA-EU zájmy Evropské komise. | Foto: EK

Zatímco v otázkách klimatu, jak to aspoň stojí ve společném prohlášení, "konstruktivní diskusní proces" mezi EU a USA teprve začne, na odbourání obchodních bariér se už obě strany dohodly.

Barroso, Merkelová a Bush ve Washingtonu podepsali smlouvu, která díky zrušení všemožných regulací usnadní nejen vzájemnou výměnu zboží, ale otevře také vzdušný prostor nad Evropou a Spojenými státy pro letecké společnosti z druhé strany Atlantiku.

Kromě rušení obchodních překážek a omezení také vznikne společná evropsko-americká ekonomická rada. 

 

Právě se děje

Další zprávy