Uneseného kapitána osvobodili američtí vojáci

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 4. 2009 22:49
Mogadišo - Piráty zajatý americký kapitán nákladní lodi Maersk Alabama Richard Phillips byl osvobozen.
Foto: Reuters

Při akci amerických vojenských námořníků zahynuli tři piráti. Jeden je podle CNN ve vazbě. Phillips není zraněn.

Ještě odpoledne záchranný člun se zajatcem mířil k somálským břehům, což  podle Američanů mohlo zkomplikovat vyjednávání  a celou záchrannou operaci.

Plavidlo Maersk Alabama o váze 17 tisíc tun, směřující do keňské Mombasy, piráti přepadli před pěti dny asi 500 kilometrů od somálských břehů.

Zajali všech dvacet členů posádky. Ta se ale rozhodla útočníkům postavit, přemohla je a znovu se zmocnila své lodi.

Odvážný Phillips

Až na kapitána, kterého unesli piráti na člunu. Ten se jim sám nabídl, aby zachránil zbytek posádky. K člunu  směřujícímu k somálským břehům dorazila i vojenská loď amerického námořnictva Bainbridge nesoucí střely s plochou dráhou letu.

Podle mluvčího FBI Billa Cartera převzali na žádost námořnictva vyjednávání s piráty federální agenti. Phillips se také neúspěšně pokusil pirátům ze člunu uprchnout.

Mluvčí páté flotily amerického námořnictva s velitelstvím v Bahrajnu Jane Campbellová agentuře AP potvrdila, že jde o první zaznamenaný útok pirátů z poslední doby na loď plující pod americkou vlajkou a s americkou posádkou. 

Další únos

Včera piráti unesli další loď i se šestnácti muži na palubě.

Agentura Reuters tak s odvoláním na důstojníky NATO operující v oblasti na palubě portugalské válečné lodi NRB Corte-Real oznámila, že pravděpodobně obsadili americký remorkér plující pod italskou vlajkou.

Posádku plavidla tvoří 16 mužů, z toho deset Italů, upřesnil agentuře poručík Sergio Carvalho. Regionální středisko námořní plavby v Keni už potvrdilo, že italská loď byla unesena.

Claudio Bartolotti z vedení MMC, které loď patří, upřesnil, že zprávu o únosu plavidla obdržela společnost včera kolem 12:00 SELČ prostřednictvím internetové pošty, kterou "pravděpodobně odeslali sami piráti".

Italská vláda bude s únosci vyjednávat

Somálští piráti včera také zaútočili na velkou nákladní loď plující pod panamskou vlajkou v Adenském zálivu, ale posádce se je podařilo zahnat s použitím vodních děl, oznámila agentura Reuters s odvoláním na zdroje ze Severoatlantické aliance.

Při útoku pirátů dopadl jeden granát do kabiny velícího důstojníka lodi, avšak neexplodoval, sdělil štábní důstojník NATO Stephan Gresmak z portugalské válečné lodi, která v této oblasti střeží bezpečnost plavby.

"Očekávali snadnější cíl," řekl důstojník. Dodal, že na palubě pirátské lodi bylo osm mužů vyzbrojených samopaly.


 

Právě se děje

před 54 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy