Turecké komando úspěšně zaútočilo na unesený trajekt

12. 11. 2011 12:08
Speciální protiteroristická jednotka při útoku zabila únosce
Foto: Reuters

Ankara - Turecké speciální komando dnes za úsvitu zaútočilo na trajekt, který byl v pátek unesen, a únosce zabilo.

Muž, který se plavidla zmocnil, byl sám, původní zprávy, že má společníky, se nepotvrdily. Podle některých činitelů u sebe neměl žádnou bombu, pouze její atrapu, ministr vnitra ale tvrdí, že měl plastickou výbušninu.

Útočník se hlásil k zakázané Straně kurdských pracujících (PKK), která je i v řadě západních zemí považována za teroristickou.

Podle představitele tureckého ministerstva dopravy nebyl při zásahu komanda nikdo z 18 cestujících ani šesti členů posádky zraněn.

Akce byla podle výpovědí svědků pro televizi NTV provedena neobvykle. Speciální komando námořnictva a protiteroristické jednotky policie připlavalo k trajektu za rozbřesku jako žabí muži, aby nezpůsobilo sebemenší hluk. Mobilem se spojilo s posádkou a ta jim otevřela dveře dovnitř lodi.

Dvoutrupý trajekt (katamaran) v pátek podle prvních informací unesli kurdští separatisté poblíž západotureckého přístavu Izmit. Na palubě měly být asi dvě desítky cestujících.

Turecký ministr Binali Yildirim v pátek tvrdil, že únosců bylo nanejvýš pět a že se hlásí ke Kurdské straně pracujících (PKK). Nakonec se ukázalo, že rámcově souhlasí jen počet cestujících, ale pachatel byl jen jeden. Není zatím jasné, co bylo jeho cílem. Podle některých zdrojů chtěl mluvit s médii.

Čluny turecké pobřežní stráže a vrtulníky sledovaly trajekt od okamžiku, kdy byl v pátek unesen. Trajekt pak na pokyn únosce kroužil v izmitské zátoce dokola, dokud mu nedošlo palivo. Pak zakotvil poblíž břehu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy