Trh práce s otazníkem. Personalisté nahlédli do příštího roku, popsali největší změny

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 12. 2022 17:58
Válečný konflikt na Ukrajině a energetická krize se přesouvají do nového roku a firmy netuší, co je čeká. Hledají úspory, ale propouštět se jim úplně nechce. Zatím jen omezují nábory nových lidí, pokud to nejsou IT specialisté. Po těch je a bude velká poptávka. Mzdy budou růst jen mírně, výši inflace ani příští rok nedoženou. Co dalšího personalisté předpovídají českému trhu práce v roce 2023?
Peníze, mzda. Ilustrační foto
Peníze, mzda. Ilustrační foto | Foto: ČTK

Shrnutí pro rok 2022

Nezaměstnanost se v letošním roce pohybovala kolem 3,5 procenta. Některé odhady rostoucího počtu lidí bez práce se tedy letos nepotvrdily. Příští rok to ovšem podle expertů může být jinak.

Mzdy letos stouply napříč odvětvími o zhruba sedm procent. Vzhledem k dvouciferné inflaci letošního roku si ale za ně Češi reálně nakoupili méně než v minulosti. Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila vejde rok 2022 do historie samostatného Česka právě jako období s dosud nejprudším poklesem reálných mezd. 

Některé profese přesto inflace nezaskočila. "Nejvíce si polepšili ajťáci z regionů, kterým zaměstnavatelé kvůli rozmachu práce na dálku dorovnávali mzdy na úroveň Prahy a Brna, což v některých případech znamenalo i 40procentní navýšení mzdy," popisuje Jitka Součková z Graftonu. Podle ní rostly nadstandardním tempem mzdy i účetním, svářečům, elektrikářům a v Brně i prakticky všem juniorním pozicím. Nejčastěji se jednalo o růst v rozmezí 10 až 20 procent.

Mezi nejčastěji nabízenými benefity letošního roku patřily podle společnosti Randstad vedle stravenek či stravenkového paušálu také práce z domova, dále pololetní či roční bonus, příspěvek na vzdělávání, jazykové kurzy, příspěvek na penzijní pojištění a příspěvek na volný čas.

  • Jak to bude v příštím roce, zjistíte v následující anketě mezi českými personalisty.
 

Právě se děje

Další zprávy