Tlak na lidovce je v režii ČSSD, říká online senátor

Martina Macková
14. 2. 2008 14:40
Adolf Jílek živě, jak budou volit lidovci
Lidovecký senátor Adolf Jílek v redakci Aktuálně.cz.
Lidovecký senátor Adolf Jílek v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Před druhým kolem volby prezidenta lidovci otočili. Ač dříve byli pro veřejnou volbu a přijali k tomu stranické usnesení, nyní KDU-ČSL říká: Chceme zpátky tajnou volbu.

Proč lidovci změnili názor? Stojí stále část straníků za Janem Švejnarem - anebo tentokrát uposlechnou doporučení svého vedení a dají hlas Václavu Klausovi? Co si myslí o kandidatuře Jany Bobošíkové? Našel by se pro ni nějaký lidovecký hlas?

Jana Bobošíková online se čtenáři Aktuálně.cz ze své kanceláře.
Jana Bobošíková online se čtenáři Aktuálně.cz ze své kanceláře. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Jana Bobošíková odpovídala online dnes od 10:00
Rozhovor naleznete pod titulkem "Nejsem hračka politiků, spíše hráčka" zde

Další rozhovor
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Další rozhovor

Na to se jste se mohli zeptat jednoho z vyjednavačů KDU-ČSL, šéfa senátorů a volitele za Šumpersko Adolfa Jílka. Volitel Klause a muž, který měl podle tvrzení nezávislého senátora Josefa Novotného vidět, jak mu "kdosi z ODS" nabídl dvoumilionový úplatek - což Jílek kategoricky popřel.

V online rozhovoru hovořil o tlaku, který je na zákonodárce jeho strany vyvíjen. "Tlak, který je vyvíjen na některé členy klubu, není ze strany ODS, ale spíš z druhé strany a je podle mého názoru pod režií především předsedy ČSSD," řekl čtenářům Aktuálně.cz

Senátor Jílek přišel do redakce před jednou hodinou odpolední, právě odpovídá na vaše otázky.

Dále čtěte:

Odpovězeno: 14. 02. | 13:02Autor: Jana

Otázka: Pane Jílku, velice jste mě zklamal tím jak jste prohlásil, že jste nic neslyšel, že si senátor Novotný vše vymyslel aby se zviditelnil. Milý pane, ON to nemá zapotřebí se zviditelňovat, za něho mluví činy! Bojuje za důstojnější život lidi v téhle zemi, za protikuřácký zákon!

Adolf Jílek: Opravdu jsem nic neslyšel a pan kolega Novotný je tak zásadováý člověk, že by si snad k němu někdo něco takového nedovolil. byla to podle mě snaha o zviditelnění před podzimními senátorskými volbami.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:03Autor: Jiri K.

Otázka: Vážený pane senátore, k Vašemu vyjádření k osobě T. Halíka, který po výzvě výkonného výboru, ať volíte Klause, upozornil, že KDU ztrácí důvod další existence vedle ODS Vy jste prohlásil cosi o "panu faráři z tábora pravdy a lásky" Je mi líto, že vzdělaný člověk jako Vy takhle shodí sám sebe.

Adolf Jílek: Nenazval jsem ho takto. Jen jsem upozornil, že dle církevního práva kněží nemjaí aktivně zasahovat do politiky, což pan profesor Halík učinil.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:05Autor: Malá

Otázka: Do včerejšího dne vůbec neznala, co jste udělal pro naši zemi a pro lidi?Bude Klaus zvolen že někteří za něj dostanou milióny, krajské dotace, koryta v dozorčích radách? Lidi už nyní vědí jaká je tu špína v politice,nic se tu neutají a nenechají si to líbit.

Adolf Jílek: Nevím o tom, co by kdo dostal a nebo mu bylo slibováno. Spíš mám strach z vývoje, který by nastal. A to v případě, že by nebyl zvolen Václav Klaus, pak by podle mého došlo k rozložení vládní koalice a novému chaosu, ze kterého by snad nakonec vyšel jako vítěz Jiří Paroubek.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:07Autor: Roman

Otázka: Zdravím Vás pane senátore.

Myslím si, že tato volba prezidenta je klíčová pro KDU/ČSL.
Buď půjde KDU/ČSL směrem doleva spolu s KSČM+ČSSD+SZ, nebo podpoří svoji pravo-středovou pozici na naší politické sféře a podpoří V.K.

Jak to vidíte Vy, pane senátore?

Adolf Jílek: Já tuto volbu také vnímám jako klíčovou. KDU-ČSL nemá svého kandidáta, ale je ve vládní koalici, kde se jí podařilo do vládního programu prosadit velkou část ze svého volebního programu. Bohužel naše vedení strany v tomto není jednotné a vzhledem k tomu, že ve vedení strany kromě předsedy, jedné místopřesedkyně a dvou předsedů klubů nesedí nikdo, kdo by si tyto souvislosti uvědomoval, je naše vedení nejednotné.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:12Autor: Petr Tuma

Otázka: Pane senatore, je situace v parlamentu a politice skutecne takova, ze ani poslanci a senatori - vsichni ovenceni rozsahlou imunitou - si nemohou dovolit verejne hlasovat ? Co tak hrozneho by se mohlo stat ? Opravdu na kazdeho politika nekdo neco ma ?

Adolf Jílek: Tlak na volitele, který vyvíjejí nejen spolustraníci či kolegové, ale především média a další osoby, je opravdu veliký. Dostáváme spoustu dopisů, mailů, sms i telefonátů, které vyhrožují. Veřejná volba tak, jak je upravena zákonem, tj. jednacím řádem sněmovny, je převzata z jednacího řádu federálního shromáždění, kdy se volil jeden kandidát aklamací. Nebylo možno mluvit o svobodné volbě. Jeden můj kolega označil takto vedenou volbu jako volbu na pranýři. Ještě větší problém než psychika a zdraví mých kolegů volitelů, jsou ataky na jejich rodiny. Jestliže jim někdo neznámý volá domů, telefon vezme manželka a je jí sprostě vyhrožováno, případně otevře dopisy, které připomínají mafiánské výhružky, tak ony případně další členové rodiny jsou tímto daleko víc zasaženi než volitelé.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:16Autor: Jan Nový

Otázka: Někteří lidovci původně tvrdili, že budou volit Švejnara a pak řekli alibisticky, že se přiklání ke Klausovi potom jak se zachoval "pro Švejnarovský blok", ale nemyslíte, že jim jen vadilo, že nemohli hlasovat tajně a prodat svůj hlas tomu kdo dá nejvíce? Každé další kolo by tak lidovecká cena stoupala?

Adolf Jílek: Nemyslím si, že by lidovecká cena stoupala po každém kole, ale po tom průběhu a výsledku, vytěžili jediní a to komunisté. V sobotu odpoledne jsem ze sálu odcházeli se svěšenou hlavou a jediní, kdo se objímali a jásali byli komunisté. Ti dosáhli svého a jejich cena je opravdu astronomická.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:17Autor: Jan Holík

Otázka: Dobrý den, zajímám se intenzivně o názory z členské základny vaší strany. Chci zodpovědně prohlásit v souladu s prohlášením Věry Luxové, že členská základna strany lidové je v drtivé většině pro pana ŠVEJNARA. Vemte rozum do hrsti a nepodléhejte zákulisním manipulacím !!!! Děkuji.

Adolf Jílek: Paní Luxová nemá právo ovlivňovat ani volitele ani členskou základnu. Její city a pocity chápu, ale Josef Lux by se zachoval zcela pragmaticky. Srovnal by stranu, aby byla jednotná, a aby prezident, pokud je to nyní možné, nebyl zvolen poprvé v historii Československa a České republiky, i hlasy komunistů.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:18Autor: František

Otázka: Vážený pane senátore, velice si vážím vašeho postoje, i dalších zákonodárců za KDU-ČSK, kteří podporují Václava Klause. Chtěl bych se zeptat, zda se domníváte, že se hlasování zúčastní i senátoři Kalbáč a Barták a na to, kdo na vás vyvíjí nátlak, abyte přehodnotil svůj postoj z 1. volby. Díky

Adolf Jílek: Doufám, že kolegové, kteří byli stiženi srdeční nevolností, přijdou. Zatím se jejich zdravotní stav zlepšuje.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:19Autor: Forrest

Otázka: Být senátorem tak se stydím za takovou volbu, jakou jste predvedli v pátek a sobotu, už se těším na zítřek, to bude zase výtvor .... Nezasloužíme si profesionálnější a volbu na úrovni?

Adolf Jílek: Zasloužíme si, jak volitelé tak občané, volbu důstojnou a svobodnou. Proto vychází jediná možnost, pro tento případ volba tajná a pro příští volbu se doufám domluvíme na volbě přímé. Bude to chtít změnu Ústavy a zákon o přímé volbě prezidenta.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:21Autor: Romana

Otázka: Vážený pane, domníváte se, že by měla být KDU zatažena do hlasovací koalice s komunisty a zdivočelými sociálními demokraty?

Adolf Jílek: Nedomnívám se, že bychom tam měli patřit a já osobně tam rozhodně patřit nechci. Bohužel některým mým kolegům, kteří při hlasování nepoužívají rozum, ale srdce, to nelze vysvětlit. Politiku i život city obohacují, ale nemají ho řídit.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:25Autor: seky

Otázka: Dobrý den,
jaké důvody vás vedli k otočení a změny názoru na veřejnou volbu? Nezdá se vám to trochu jako přísloví "Kam vítr, tam plášť"?

Adolf Jílek: Otočení na veřejnou volbu senát neschválil, ani já ne, a to dokonce ústavní většinou. Takže poslanecká sněmovna, především sociální demokraté a zelení a část KSČM si tímto způsobem prosadila nedůstojnou volbu na pranýři. KDU, která se rozhodovala na začátku ledna o způsobu volby, měla představu, že tato volba bude nezpochybnitelná a transparentní a nebude prostor pro spekulace o korupci a výhodách. Toto se ukázalo jako liché, volba byla nedůstojná, nesvobodná a spekulace o korupci byly daleko větší, ještě vzhledem k tomu, že třetí kolo volby probíhalo až v sobotu. Takže prostor pro nátlak pro ovlivňování volitelů byl rozšířen. Tento nátlak měl vliv na to, že tři volitelé skončili se srdeční slabostí v nemocnici.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:26Autor: Tomáš Z.

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mne, co pro Vás důležitější než prosazování názorů a požadavkůVaší voličské základny? Pokud nic, nechápu proč volíte Klause, kterého si Vaši voliči z drtivé většiny nepřejí.

Adolf Jílek: Naši voliči jsou rozděleni na dvě zhruba stejné skupiny. Jedni chtějí, abychom volili Václava Klause, druhá část chce volit Jana Švejnara. My volitelé máme zodpovědnost, abychom rozlišili, co bude pro ČR lepší v příštích letech.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:33Autor: Jan N.

Otázka: Jaký názor máte na důchodovou reformu v takové podobě jakou jí připravil ministr Nečas? Budete prosazovat nějaké pozměnovací návrhy?

Adolf Jílek: Důchodová reforma je nutná. To, co představil ministr Nečas jsou pouze parametrické změny, které jsou nutné, abychom jako důchodci neměli důchod, který se limitně blíží nule. Skutečné změny a důchodová reforma jsou teprve asi desátý rok ve stádiu diskusí. nejvíc mi vadí to, že o tyto změny se nezajímají ti, kterých se to týká, lidé do 35 let, ale důchodci a lidé těsně před důchodem. Ti mají největší obavy, ale jakákoliv reforma se jejich pozice nedotkne. Osobně si myslím, že mladý člověk by měl kromě spoléhání se na bohatý stát, se také starat o svoje stáří. Dřív než bylo zavedeno důchodové pojištění, a bylo to opravdu pojištění, protože odchod do důchodu byl v 65 letech a průměrná doba dožití byla 60 let. SOučasný systém, kdy průměrná doba dožití je přes 80 let a odchod do důchodu v 62 letech, neumožňuje vzhledem k demografické křivce zajistit výši důchodů, která by byla důstojná. Proto je nutná reforma a myslím, že je nutné i důchodové připojištění, které je zajímavé především pro mladé. Než bylo zavedeno důchodové pojištění tak každý člověk měl pouze dvě možnosti - buď zplodit a vychovat děti, které se o něj ve stáří postarají nebo nahromadit takový majetek, který mu zajistí slušné dožití. Bohužel, je to krutá pravda.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:36Autor: car Komačov 008

Otázka: A neni to proti zakladní listině prarav a svobot rozhodovat v den volby prezidenta o spusouby volby prezidenta

Adolf Jílek: Není to protiústavní. Bohužel jednací řád sněmovny, kterým se řídí společná schůze tyto záležitosti neupravuje a je pouze na nás volitelích, abychom se dohodli. Měli jsme tak učinit daleko dříve, a to souhlasným usnesením obou komor parlamentu, které by tyto procedurální záležitosti zpřesnilo.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:37Autor: Pavel Brzda

Otázka: Zdravim pane senatore, co rikate nasledujicimu?(z rozhovoru Kovacika pro Reflex)
"Lidovci počítají asi s tím, že dřív nebo později bude zvolen Václav Klaus, a chtějí být na straně vítězů. Trochu pomoci, trochu škodit, to se může vždycky hodit To je přece jejich taktika odjakživa". Zatim to docela sedi ze?

Adolf Jílek: Trochu škodit a být umoci a ovlivňovat je přece prvořadým cílem strany, jejimž členem je pan Kováčik.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:39Autor: Zdeněk Pelc

Otázka: Dobry den. Je pravda, ze vasi senatori byli tlaceni ODS ke zdi? Napriklad podporou-nepodporou v senatnich volbach? Nebo vas mistopredseda Senatu pohruzkou, ze muze prijit o svuj post?

Adolf Jílek: Tlak, který je vyvíjen na některé členy klubu, není ze strany ODS, ale spíš z druhé strany a je podle mého názoru pod režií především předsedy ČSSD.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:40Autor: Fischer

Otázka: Může být čestný předseda a spoluzakladatel ODS nestranným prezidentem? Když zatím nebyl?

Adolf Jílek: Václav Klaus jako prezident se podle mě choval víc nadstranicky než jeho předchůdce.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:43Autor: Jesenicko

Otázka: Dobrý den pane Jílek,
rád bych věděl proč jste volil pana Klause, když dle mé zkušenosti vím, že na Jesenicku má tento kandidát minimální podporu. Dělal jste u svých voličů "referendum" a nebo to jsou čistě vaše sympatie? Nejsem zklamán sám, ale i návštěvy ze zahraničí se u tohoto pána dost diví.

Adolf Jílek: Referendum jsem si nedělal, zodpovědnost mám já, jako volitel. A přemýšlím o věcech, které by se staly v případě, že bude zvolen Jan Švejnar. jeden můj kolega řekl, že nerozhodujeme mezi 100 % a 0% projednoho nebo druhého kandiddáta. Jejich rozdíl je minimální. Ale představa, že vládní koalice se po volbě prezidenta rozpadne a bude se hledat nové řešení v chaosu a nstane situace, kdy KDU-ČSL bdue pouze doplňkem koloritu, tak tuto vizi odmítám a snažím se, aby k ní nedošlo.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:46Autor: Jan

Otázka: Nestydí se KDU-ČSL za handl církevních restitucí za Klause, fakt jste taková strana kterou si může každý koupit? Vaši voliči Klause nechtějí, doplatíte na to v preferencích a ČSSD vám to po nástupu moci zruší. Přesto se prodáte?

Adolf Jílek: KDU-ČSL nehandluje ani nežádá nějaké prebendy. Oficiálním stanoviskem, které předevčírem schválila celostátní konference, že chceme důstojnou volbu a žádáme předsedu sněmovny, aby pomohl k tomu, že bude v proceduře zohledněn hlas většiny volitelů.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:50Autor: Miroslav

Otázka: Proč pane senátore tohle děláte, že podporujete kandidáta Klause. Jeho tajemník jedná se Šloufem, který měl kontakty s mafiánem Mrázkem.Poslanec za ODS Tlustý se bojí hlasovat tajně a chce mobilem vyfotit svůj hlas.lístek.ODS zavedla atmosféru strachu.A vy podporujete ODS.Proč asi.Lidé to vidí.

Adolf Jílek: Spíš bych řekl, že atmosféru strachu vytvořili ti, kteří poslali DVD o setkání těchto dvou pánů na server těsně před volbou. Ti, kteří klečí na svých poslancích a senátorech a ti, kteří nemohou podle slibu a podle ústavy hlasovat podle svého svědomí. Při tajné volbě by neměl mít poslanec u sebe ani mobil či jiný technický prostředek, kterým by dokumentoval jak upravil hlasovací lístek. Víc mi vadili někteří kolegové, kteří v průběhu volby fotili své kolegy, aby měli doklad o tom, kdo je na které straně. To považuji za nejen nedůstojné, ale totálně nemorální. K tomu bohužel docházelo a nebyli to kolegové z ODS, kteří se takto chovali.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:52Autor: J. Matějka

Otázka: Chodíte do kostela a jak často? K této otázce se lidovečtí poslanci neradi vyjadřují, např. pan Kalousek v rozhovoru odmítl odpovědět.

Adolf Jílek: Otázka víry a její aplikace je jednou z nejintimějších věcí člověka. Mohu vás sdělit, že do kostela chodím. Ale tuto otázku považuji za krajně neslušnou. V civilizovaném světě se neptá jeden druhého, kolik vydělává, v co věří a koho volil.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:54Autor: Pavel Š.

Otázka: Pane senátore, prosím vás, můžete nám sdělit, zda podporujete J.Čunka v jeho pozici v čele KDU-ČSL?

Adolf Jílek: Já respektuji volbu předsedy. Sjezd takto rozhodl a já se snažím našemu předsedovi, pokud to umím, pomoci. Bohužel na moje rady, ani na rady mých kolegů moc neslyší, nevíme s kým se radí.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:56Autor: koblížek

Otázka: Myslíte si,že zvítězí podle vás pan Klaus či pan Švejnar myslíte si,že se bude opakovat to co bylo minulý týden jaký vy na to máte názor děkuju

Adolf Jílek: Upřímně si přeji, aby se takto trapná a nedůstojná sitauce už neopakovala. Snažím se udělat maximum pro to, a k tomu mě zavazuje i usnesení nejvyššího orgánu mezi sjezdy, aby volba byla důstojná a svobodná. Bohužel mám pouze jeden hlas z 281. Kdo vyhraje? Neumím číst z křišťálové koule.

Odpovězeno: 14. 02. | 13:59Autor: Pavel K.

Otázka: Pane senátore, máte opravdu jistotu, že projde zákon o círk. restitucích a podpoří ho všichni s ODS? Václav Klaus prohlásil, že pokud bude shoda napříč politickým spektrem, zákon o církevních restitucích podepíše. Myslíte si, že těch 101 hlasů bude pro pana Klause "shoda napříč politickým spektrem"?

Adolf Jílek: Jistotu nemá nikdo v ničem. Angličané tvrdí, že když zasedá parlament není si žádný občan jist ani majetkem ani životem. Někteří mí kolegové a já s nimi souhlasím tvrdí, že pokud by se halsovalo o zákonech tak, aby nebylo zveřejněno kdo a jak hlasoval, tzn. bez kamer a elektronické zařízení jen pro kontrolu bez záznamu, tak by naše legislativa byla mnohem přátelštější pro naše občany a nebyla by tak politicky posunována. Splnilo by se také lépe to, co je v ústavě, že každý poslanec a senátor volí podle svého svědomí.

Odpovězeno: 14. 02. | 14:05Autor: citizen

Otázka: Pane senátore, co vidíte konzervativního na Václavu Klausovi? - církev vidí jako spolek zahrádkářů, šlechtu nesnáší, ničení země nevidí, kultura je pro něj public relation, miluje avantgardní ekonomické myšlení chicagské školy. Co je na tom křesťansky konzervativního?

Adolf Jílek: Myslím, že to, co uvádíte, možná platilo před 15 lety. Jak jsem sledoval jeho vývoj podstatně se posunul. Když srovnám jeho současné názory a názory pana Švejnara, tak vidím rozdíl mezi osobitým konzervativcem a liberálem. Kdysi jsem byl, v roce 1992, v Bratislavě na jaře před volbami. S paní docentkou VŠ ekonomické jsem se bavili o politické situaci a ona velmi propagovala tehdy Mečiara. Když jsem jí řekl, že tento pán mluví pokaždé jinak, pode toho ke komu mluví, tak mi řekla: "Viete asi máte pravdu, budem o tom rozmýšlať." A po několika minutách dodala: "A mě sa stejně lúbí." A zkuste mi odpovědět vy na otázku, jaké názory má profesor Švejnar, jestli to není obdobná situace. Děkuji za otázky a někdy nashledanou. Omlouvám se těm, na jejichž otázky jsem nemohl odpovědět.

 

Právě se děje

Další zprávy