KSČM hrozí pověst kazisvětů ve Švejnarově táboře

Petr Holub
14. 2. 2008 12:12
Neúspěšná taktika ohrožuje post Vojtěcha Filipa

Analýza - Jana Bobošíková zřejmě bude za KSČM opravdu kandidovat. Komunistům totiž nevyšel obchod, kdy ji chtěli z prezidentské volby stáhnout za dohodu se zelenými a ČSSD o společném postupu proti radaru.

Zelení dohodu o radaru jednoznačně odmítli. ČSSD považuje dohodu bez zelených za nesmyslnou. Komunistickým vyjednavačům tak zbývají dvě možnosti - obě špatné.

Buď Bobošíkovou nasadí a budou pro ni hlasovat: pak tím umožní, aby do druhého kola ve druhé volbě postoupil jen Václav Klaus. Tím vzrostou jeho šance, aby získal hlas potřebný k jeho zvolení.

Anebo ji stáhnou bez protihodnoty a straníci jim vyčtou kapitulaci.

"Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila Bobošíková své nápady.
"Já jsem přítel jádra, jestliže chceme v budoucnu svítit, nebude stačit vítr a biomasa. Na radar mám překvapivý názor: Postavme si ho sami bez cizí mocnosti," prozradila Bobošíková své nápady. | Foto: Ondřej Besperát
Nepřehlédněte:
KSČM nabízí Bobošíkovou za radar, zelení jsou proti
Znáte Janu Bobošíkovou? I tohle řekla

Pod tlakem regionů

V kuloárech sněmovny převládal ve středu mezi sociálními demokraty a zelenými názor, že komunisté svou hru překombinovali.

Předseda Vojtěch Filip a další lídři KSČM byli po prvním kole volby opravdu ve složité situaci. Proti bezvýhradné podpoře Jana Švejnara se otevřeně vzbouřily krajské organizace v Ústí nad Labem a Liberci. Ústecký komunista Josef Šenfeld se proto ve dvou kolech první prezidentské volby zdržel hlasování.

Pokud se tedy chce Filip prokázat dobrým výsledkem, tak nestačí, že se mu v první volbě podařilo zablokovat zvolení Klause. Aplaus straníků by si vysloužil až ve chvíli, kdyby přinesl smlouvu s ČSSD a Stranou zelených.

Zelení se radí.
Zelení se radí. | Foto: Ludvík Hradílek
Dále čtěte:
ČSSD podepíše s KSČM smlouvu, jednal s nimi i Bursík
KSČM posílá proti Klausovi a Švejnarovi Bobošíkovou

Špatný obchod

Filip a jeho nejbližší si jsou dobře vědomi toho, že zvolení Klause - navíc v situaci, kdy nepotřebuje komunistické hlasy - bude hodnoceno jako porážka.

Václav Exner online v redakci Aktuálně.cz.
Václav Exner online v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
On-line rozhovor:
Uděláme vše, aby Klaus nevyhrál, řekl živě komunista Exner

Proto také nepřipadalo v úvahu, aby se dohodl s ODS na tajné prezidentské volbě. Tím by zvolení Klause umožnil zcela nepochybně. Zvolil tedy mírnější kalibr a pouze vyhrožoval tím, že nasadí vlastní kandidátku. I když ji chtěl za protihodnotu stáhnout, nic se mu nepodařilo získat.

"To nám za to nestojí. Navíc není možné spojovat prezidentskou volbu s tématem zahraniční politiky," řekl jeden ze zelených poslanců.

S tím souhlasí i sociální demokrati: "Není možné měnit radar za prezidentskou funkci. To bychom byli stejní jako ODS, která kupuje Klausovi křeslo za církevní restituce," řekl jeden z členů vedení ČSSD.

Nasazením vlastní prezidentské kandidátky tak Filip dosáhl stejného efektu, jako kdyby se s ODS domluvil na tajné volbě. Sociální demokraté a zelení si umyjí ruce s tím, že dobře rozjetou volbu zmařili komunisté.

Skalní komunisté čekají

Neúspěch Filipova vedení může přinést změnu v čele strany už na květnovém sjezdu v Hradci Králové. Zatím svou kandidaturu na předsedu KSČM vedle Filipa oficiálně oznámili poslanec Stanislav Grospič a zahraničněpolitický poradce ústředního výboru Josef Skála.

Filip se počítá k liberálnímu proudu straníků, kteří jsou víceméně smířeni s kapitalismem a soukromým vlastnictvím. Nevylučují, že chtějí postupně přivést komunisty do vlády.

Oba jeho soupeři však patří k tvrdému jádru, které neopouští tradiční ideologii.

"Jde nám o to, abychom vyzdvihli obrovské pozitivum, které přes všechny chyby přineslo období snah o vybudování socialistické společnosti před rokem 1989," napsal například Grospič ve středečním on-line rozhovoru na webových stránkách KSČM.

Skála na nedávné konferenci komunistických stran prohlásil: "Nejzákladnějším smyslem demokracie je právě cíl, v němž se naše vlastní identita koncentruje: zespolečenštění prostředků, jimiž všechen lidský svět reprodukuje práce, která je dnes bezpříkladně společenská."

 

Právě se děje

před 40 minutami

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy