Tak se odebírá DNA Přemyslovcům. Podívejte se

Zdeněk Mihalco
3. 7. 2007 15:30
Vědci budou zkoumat ostatky na Pražském hradě

Praha - Tým vědců chce zkoumat DNA Přemyslovců pohřbených na Pražském hradě. Má jít o unikátní projekt i ve světovém měřítku.

Historici, archeologové a odborníci na genetiku chtějí pomocí výzkumu DNA doplnit poznatky a upřesnit nejasnosti rodu Přemyslovců. Vzorky DNA pomohou například objasnit příbuzenské vztahy ve slavném rodě.

Součástí výzkumu by mělo být také zkoumání ostatků takzvaného bojovníka z Pražského hradu, o kterém se vědci domnívají, že by mohlo jít o předchůdce prvního historicky doloženého přemyslovského knížete Bořivoje I.

Není však zcela jisté, že se projekt s názvem Archeosteon podaří uskutečnit. Tým odborníků totiž na ambiciózní několikaletý výzkum nemá peníze.

Vědci se rozsáhlou propagační kampaní snaží ovlivnit rozhodnutí grantové agentury, která nyní rozhoduje, zda poskytne na výzkum mnohamilionovou částku.

Kdo byl tajemný bojovník?

Vědci chtějí v rámci projektu prozkoumat DNA osmi knížat, šesti kněžen a pěti - pravdopodobně jejich - dětí. Součástí výzkumu má být také odebrání DNA z kosterních ostatků z několika desítek hrobů, které archeologové nalezli v areálu Pražského hradu a jsou v nich zřejmě uloženy ostatky obyčejných lidí.

Vědci se nechtějí soustředit na těžko zkoumatelný rasový či národnostní původ Přemyslovců, ale na jejich příbuzenské vazby.

Zvláštní pozornost má být věnována průzkumu DNA takzvaného bojovníka z Pražského hradu. Jde o bohatě vybavený hrob válečníka, který archeologové datují do předkřesťanské doby, tedy před příchodem Cyrila a Metoděje na naše území.

Jednou z hypotéz je, že by mohlo jít o předchůdce prvního historicky doloženého českého přemyslovského knížete Bořivoje I. "Pokud bychom prokázali, že šlo o Přemyslovce, byl by to významný historický závěr," říká archeolog Jan Frolík.

Výzkum přímo na Hradě

Tým vědců začal s pilotním projektem zkoumání DNA u stovky let mrtvých lidí v loňském roce. Vědci museli vyvinout zvláštní systém výzkumu takto starých ostatků.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"U stovky let starých ostatků je například nutné odstranit látky, které se do kostí dostaly až po smrti," vysvětluje expert na genetiku Daniel Vaněk.

Provizorní laboratoř tým vědců vytvořil přímo na Pražském hradě. "Přenos ostatků je vyloučen. Odběr DNA proběhne přímo v areálu Pražského hradu," říká historik Martin Herda.

Vědci provedou odběr části kosti zemřelého, obrousí vrchní část vzorku a uloží jej do zkumavky s čistícím roztokem.

Poté by vzorek měl putovat do speciální laboratoře určené k analýze DNA v pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce. Výsledky zpracuje počítačový program.

Peníze nejsou. Zatím

Oficiální zkoumání Přemyslovců by mělo začít v příštím roce. Veškeré výsledky a postupy chtějí vědci přenést do digitální podoby. První fáze výkumu by mohla být u konce v roce 2010.

Správa Pražského hradu se propagační kampaní snaží zvýšit zájem médií a veřejnosti. Na projekt totiž zatím vědci nemají peníze. O ty zažádali Grantovou agenturu ČR. "Pokud neuspějeme, budeme žádat zase příští rok. Do té doby by náklady snad mohli uhradit sponzoři," říká Milena Bravermanová ze Správy pražského hradu.

Přesné náklady na projekt Archeosteon tým vědců nechce sdělit. Řádově jde o miliony korun.

Vědci stále vylepšují poznávání genetické informace.
Vědci stále vylepšují poznávání genetické informace. | Foto: Archív

Čtěte také:

Potvrzeno:Většina Čechů nejsou Češi

 

Právě se děje

Další zprávy