Detroit - Dvanáct milionů. To je celkový počet předčasně narozených dětí každý rok, často s tragickými následky. Vědci a lékaři teď přišli na to, jak toto číslo téměř o polovinu snížit.
Jednoduše a bezbolestně
Přitom je to tak jednoduché. Ultrazvukové vyšetření děložního čípku mezi 19. a 24. týdnem těhotenství dokáže identifikovat ženy, u kterých hrozí vysoké riziko předčasného porodu, a to vzhledem ke krátkému čípku (méně než 20 mm).
U těch pak stačí pravidelně, od druhého trimestru těhotenství až do chvíle porodu, používat levný gel obsahující progesteron - ženský hormon normálně produkovaný zejména žlutým tělískem, jehož hlavní funkcí je příprava dělohy na možné těhotenství.
V hlavní roli progesteron
Jedním z mnoha účinků progesteronu na dělohu pak je - mezi jinými - snížení její citlivosti, a tudíž i předčasné aktivity a kontrakcí.
Progestogeny nebo progestiny, látky, jež napodobují progesteron, jsou hlavní složkou antikoncepčních pilulek, jelikož jsou - na rozdíl od něj - schopny vstřebat se do krve, pokud jsou přijaty ve formě tabletky.
Bezpečně na svět
Nové zjištění otevírá cestu spojující jednoduché a univerzální vyšetření ve druhém trimestru těhotenství s okamžitou možností velmi účinného zásahu.
Kromě snížení rizika předčasného porodu před 33. týdnem měl tento postup úspěch i u snížení pravděpodobnosti porodu před 28. týdnem těhotenství.
Došlo také ke snížení výskytu takzvaného syndromu dechové tísně, nejběžnější komplikace u nedonošených dětí, způsobené nedostatkem surfaktantu na povrchu plic. Surfaktant je povrchově aktivní látka, snižující povrchové napětí, která v konečném důsledku zabraňuje plicnímu kolapsu.
Výsledky, vyplývající z tříleté klinické studie provedené v perinatologické výzkumné sekci Národního zdravotního institutu (PRB NIH) sídlícího na lékařské fakultě Wayneovy státní univerzity v Detroitu, byly publikovány v lékařském časopise Ultrasound in Obstetrics & Gynecology.
Ve studii, vedené doktorkou Soniou S. Hassanovou a doktorem Robertem Romerem, byly zahrnuty pacientky z celého světa. Ve 44 centrech bylo na krátký děložní čípek vyšetřeno více jak 32 tisíc žen.
Máte připomínky k tomuto článku, případně k fungování celé rubriky Věda na Aktuálně.cz? Máte náměty a tipy na článek? Zajímají vás výsledky základního výzkumu a chtěli byste se tu o nich dočíst? Napište nám!