Studentská soutěž: Letadlo couvá a káva nese reklamu

Josef Tuček
15. 9. 2009 17:45
Čeští účastníci evropské soutěže chytrých nápadů mají těžkou konkurenci
Fabian Gafner předvádí svůj model letadla, které dokáže létat pozpátku.
Fabian Gafner předvádí svůj model letadla, které dokáže létat pozpátku. | Foto: Josef Tuček

Paříž (Od zpravodaje Aktuálně.cz ve Francii) - Může letadlo létat pozpátku? Každý ví, že nemůže - kromě švýcarského studenta Fabiana Gafnera.

Ten sestrojil model napohled obyčejného letadélka poháněného vrtulemi na křídlech. V letu stroj dokáže geometrii křídel změnit, zastavit se a vzápětí letět pozpátku - jak Fabian ukazuje zvědavým návštěvníkům na videu.

"Nemohl jsem k tomu využít odbornou literaturu, protože žádná neexistuje. Musel jsem všechno vymyslet a aerodynamické vlastnosti propočítat sám," vysvětluje Fabian.

Je jedním z účastníků právě probíhající soutěže pro mladé vědce, kterou v Paříži pořádá Evropská unie pro studenty nejenom z členských zemí.

A patří mezi silnou konkurenci pro nápady, s nimiž se soutěže účastní studenti z Česka.

Hledáme originální myšlení

"Samozřejmě dobře víme, že pro studenty je téměř nemožné přijít s něčím úplně novým a dotáhnout to do praktického výsledku. To by vyžadovalo větší znalosti a možnosti, než mohou mít," konstatuje členka odborné poroty Hagit Messer-Yaronová, profesorka elektrotechniky na univerzitě v Tel Avivu. "Hledáme u nich a oceňujeme originální myšlení."

Muzeum nazvané Palác objevů, těsně vedle pařížských Elysejských polí, kde soutěž studentů probíhá.
Muzeum nazvané Palác objevů, těsně vedle pařížských Elysejských polí, kde soutěž studentů probíhá. | Foto: Josef Tuček

Právě k podpoře nápaditých a originálních talentů by chtěla evropská soutěž mladých vědců, označovaná zkratkou EUCYS, stimulovat školy, ale i celkově vzdělávací systémy v jednotlivých zemích.

Střapatka povzbuzuje bílé krvinky

Rakušané Martin Brezowar, Michael König a Iris Schmidtová prokázali nápaditost tím, že ve spolupráci s chirurgy sestrojili pružné kleštičky vhodné pro laparoskopické operace, při nichž se chirurgické nástroje vsouvají dovnitř těla jen malým otvorem.

Mária Stratilová ze Slovenska vyzkoumala, že roztoky rostlin rodu Echinacea (česky střapatka) zastavuje množení bakterií, a naopak posiluje aktivitu bílých krvinek v jejich boji proti vetřelcům v organismu.

Svoji výzkumnou práci dělala ještě jako studentka gymnázia v Košicích, nyní se chystá studovat Přírodovědeckou fakultu v Praze.

Píchnutí hned napoprvé

Steffen Strobel ukazuje, jak se na obrazovce objeví jeho paže se znázorněnými krevními cévami.
Steffen Strobel ukazuje, jak se na obrazovce objeví jeho paže se znázorněnými krevními cévami. | Foto: Josef Tuček

Zdravotní téma, ale z technické stránky si zvolil také například Němec Steffen Strobel. Na soutěži předvádí svůj přístroj, který vysílá infračervené záření na ruku a zachytává jejich odraz.

"Krev je velmi dobře pohlcuje, a tedy neodráží, takže se dá snadno poznat, kudy v těle vedou krevní cévy," popisuje.

Steffen nechává návštěvníky, aby před jeho kameru strčili ruku, a hned mohou na připojené obrazovce vidět rozložení krevních cest v ní.

"Může to být hodně užitečné pro zdravotní sestry, které vidí, kde mají hledat žílu, kterou potřebují napíchnou. Pro pacienta je to pak podstatně míň bolestivé," shrnuje.

Steffen už začal studovat na technické univerzitě v Mnichově. Ani tolik nepřekvapí, že si zvolil obor počítačová věda pro medicínu, v němž část studia připravuje lékařská fakulta.

U takovýchto stánků představují soutěžící své nápady.
U takovýchto stánků představují soutěžící své nápady. | Foto: Josef Tuček

Kreslení do pěny

Ne všechny vystavené nápady jsou však až takto vážné.

Velký zájem diváků si získal Philip Cardona z Malty, který sestrojil mašinku, jíž se do pěny v šálku právě připraveného cappuccina dá nakreslit požadovaný obrázek, třeba logo firmy.

Nápad návštěvníci s úsměvem oceňují. Kvalitu kávy, do níž kreslí, už o něco méně.

 

Právě se děje

Další zprávy