Sobotka je stále oblíbenější, v průzkumu dohání Babiše

ČTK ČTK
8. 6. 2015 13:15
Premiér Bohuslav Sobotka zaostává za ministrem financí jen o jeden procentní bod. Za oslabení Babišovy popularity může podle agentury STEM složité koaliční vládnutí i střet zájmů.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Popularita ministra financí Andreje Babiše (ANO) a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se téměř vyrovnaly. Nejpopulárnějším politikem je sice nadále Babiš s 59 procenty příznivých hlasů, Sobotka za ním ale zaostává jen o jeden procentní bod.

Důvodem sblížení pozic je pokles Babišovy obliby a naopak nárůst Sobotkovy.

Třetí je opět ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyplynulo to z květnového průzkumu agentury STEM.

Babiš je na prvním místě od loňského ledna, Sobotka se na druhé dostal loni na podzim. Poprvé klesla Babišovi popularita v předchozím březnovém průzkumu, nyní si pohoršil o dalších pět bodů. Naproti tomu obliba Sobotky od března stoupla o čtyři body.

Nekonfliktní chování vůči veřejnosti

"Z výsledků průzkumu není možné jednoznačně určit, jaké skutečnosti podmiňují oslabování míry pozitivního hodnocení ministra financí Babiše. Projevuje se tu složitost koaličního vládnutí a patrně také diskuse o střetu zájmů ministra financí a zároveň šéfa firmy Agrofert, která se v nedávné době rozhořela především na půdě Poslanecké sněmovny," uvedli autoři průzkumu a doplnili, že zlepšení názoru na Sobotku naznačuje jeho nekonfliktní vystupování vůči veřejnosti.

Stropnického kladně hodnotí 51 procent Čechů, v březnu jich bylo 52 procent. Žádný další český politik už nadpoloviční počet kladných hodnocení nezískal.

Polepšil si Ťok i Okamura

Za Stropnickým s odstupem devíti bodů skončil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následovaný místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL), ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD).

V porovnání s březnem si polepšili ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), Chovanec, někdejší šéf parlamentního hnutí Úsvit Tomio Okamura nebo místopředseda ODS Jan Zahradil.

Naopak hůře než minule veřejnost vnímá Dienstbiera (ČSSD) a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Češi neznají ministra spravedlnosti ani kultury

Některé politiky ale mnozí stále neznají. Například ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a předsedu poslanců Úsvitu Marka Černocha nezná více než polovina občanů.

Šestačtyřicet procent Čechů nezná ani ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

STEM provedl průzkum v době od 19. do 29. května mezi tisícovkou respondentů starších 18 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy