Sobotka je stále oblíbenější, v průzkumu dohání Babiše

ČTK ČTK
8. 6. 2015 13:15
Premiér Bohuslav Sobotka zaostává za ministrem financí jen o jeden procentní bod. Za oslabení Babišovy popularity může podle agentury STEM složité koaliční vládnutí i střet zájmů.
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Popularita ministra financí Andreje Babiše (ANO) a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se téměř vyrovnaly. Nejpopulárnějším politikem je sice nadále Babiš s 59 procenty příznivých hlasů, Sobotka za ním ale zaostává jen o jeden procentní bod.

Důvodem sblížení pozic je pokles Babišovy obliby a naopak nárůst Sobotkovy.

Třetí je opět ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyplynulo to z květnového průzkumu agentury STEM.

Babiš je na prvním místě od loňského ledna, Sobotka se na druhé dostal loni na podzim. Poprvé klesla Babišovi popularita v předchozím březnovém průzkumu, nyní si pohoršil o dalších pět bodů. Naproti tomu obliba Sobotky od března stoupla o čtyři body.

Nekonfliktní chování vůči veřejnosti

"Z výsledků průzkumu není možné jednoznačně určit, jaké skutečnosti podmiňují oslabování míry pozitivního hodnocení ministra financí Babiše. Projevuje se tu složitost koaličního vládnutí a patrně také diskuse o střetu zájmů ministra financí a zároveň šéfa firmy Agrofert, která se v nedávné době rozhořela především na půdě Poslanecké sněmovny," uvedli autoři průzkumu a doplnili, že zlepšení názoru na Sobotku naznačuje jeho nekonfliktní vystupování vůči veřejnosti.

Stropnického kladně hodnotí 51 procent Čechů, v březnu jich bylo 52 procent. Žádný další český politik už nadpoloviční počet kladných hodnocení nezískal.

Polepšil si Ťok i Okamura

Za Stropnickým s odstupem devíti bodů skončil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) následovaný místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL), ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD).

V porovnání s březnem si polepšili ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), Chovanec, někdejší šéf parlamentního hnutí Úsvit Tomio Okamura nebo místopředseda ODS Jan Zahradil.

Naopak hůře než minule veřejnost vnímá Dienstbiera (ČSSD) a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Češi neznají ministra spravedlnosti ani kultury

Některé politiky ale mnozí stále neznají. Například ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) a předsedu poslanců Úsvitu Marka Černocha nezná více než polovina občanů.

Šestačtyřicet procent Čechů nezná ani ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

STEM provedl průzkum v době od 19. do 29. května mezi tisícovkou respondentů starších 18 let.

 

Právě se děje

Další zprávy