Co to ale je z pohledu evidence tržeb? To záleží na konkrétních zvyklostech zařízení – zda si spropitné rozdělí zaměstnanci nebo zůstává podnikateli. V případě, že je spropitné příjmem zaměstnanců, tak příslušná částka nepodléhá evidenci tržeb, neboť se jedná o příjem ze závislé činnosti. Jedná se o tyto situace:
Komentář k tématu
Spropitné si dnes podnikatelé mohou navolit až v platebním terminálu, který příslušnou částku zaznamená v pokladním systému. Pokud se však platící rozhodnout dát spropitné hotově, tak ale podléhá nutnosti zaevidovat tento příjem extra. Pokladní systémy tento problém řeší také.
David Krystýnek, Ředitel marketingu pro firemní zákazníky, Vodafone
1. spropitné obdrží přímo zaměstnanci bez zasahování zaměstnavatele. V tomto případě spropitné nepodléhá evidenci tržeb, nicméně může být zaevidováno dobrovolně.
2. spropitné obdrží zaměstnanci prostřednictvím zaměstnavatele. Ten je prostředník a spropitné rozdělí mezi zaměstnance dle pravidel, která jsou v dané provozovně nastavena. Přestože je spropitné v těchto případech zpravidla součástí jedné platby spolu s platbou za stravovací službu, není povinností evidovat částku odpovídající spropitnému. Nicméně pokud to odpovídá zvyklostem příslušné provozovny, lze zvolit zaevidování celé částky, např. z důvodu, že tak má zaměstnavatel nastaveny současné systémy.
V případě, že je spropitné příjmem podnikatele, tak příslušná částka podléhá evidenci tržeb, neboť se jedná o příjem z podnikání. Povinnost evidence se tedy vztahuje na celou částku, a to bez ohledu na to, zda je spropitné zaplaceno odděleně. V takovém případě je nutné zaevidovat i tuto dodatečnou platbu a musí být uvedeno i na účtence. Je však součástí celkové částky tržby, konkrétní výši spropitného nelze z údajů zasílaných v datové zprávě ani z údajů uvedených na účtence nijak zjistit.