Proto finanční prostředky velmi často nechávají na běžných účtech. Ty mají sice výhodu v likviditě, jejich úročení je ale minimální. Odborníci proto doporučují část financí ukládat na spořicí účty. Jejich likvidita je totožná, výhodou je ale vyšší zhodnocení a jištění státem.
Spořicí účet nemusí plnit jen funkci výnosnějšího běžného účtu. mBank nabízí mSpoření, které klientovi pomáhá spořit maximálně efektivně. "Klientovi nabízíme možnost otevření až osmi cílů, kterých by chtěl díky ušetřeným financím dosáhnout," uvádí Jan Kamenský, produktový manažer mBank, a dodává: "Také mu pomůžeme systematicky převádět tu správnou částku, aby si cíle v definovaném časovém období skutečně splnil." K naspořeným financím se u mSpoření navíc ještě každý měsíc přičte 1,2 procentní úrok, který mBank garantuje i v současné situaci minimálně do konce listopadu letošního roku.
Důležité je nastavit si správné cíle. Odborníci doporučují naspořit si zejména dostatečnou finanční rezervu pro případ nenadálých životních situací. Uvádí se, že bychom měli být schopni vyjít s naspořenými financemi minimálně 3, optimálně pak 6 měsíců. Bohužel současné výzkumy uvádějí, že jen polovina lidí by bez větších problémů ustála výpadek dokonce i jen jednoho měsíčního příjmu. Koronavirová krize ovšem ukázala, jak důležité je mít finanční rezervu.
Kromě rezervy na živobytí si lidé spoří zejména na bydlení, důchod či dovolenou. Neměli bychom ale zapomenout ani na krátkodobé cíle, které nás odmění za naši práci v bližším horizontu, nejlépe během pár měsíců. Těmito cíli mohou být například nový mobil, kolo nebo víkendový výlet. "Mezi nejčastější cíle klientů patří auto, svatba, vánoce, byt i dovolená. Najdou se ale i méně tradiční přání jako zuby, miminko, tetování nebo dokonce žumpa u babičky," říká Jan Kamenský.
Mnoho lidí nemá ve spoření žádnou disciplínu. Odborníci uvádějí pravidlo 50/30/20: 50 % příjmů by mělo pokrýt nezbytné výdaje za bydlení, jídlo a další potřebné věci, 30 % na věci, kterými si chceme udělat radost, ale jejich nákup není nutný, a 20 % by mělo jít na úspory. mBank pomáhá klientovi k efektivnímu nastavení rozdělení výdajů ze skupiny "zbytné výdaje" a "úspory".
Chytrá funkce mSpoření totiž stojí na myšlence "čím více platím, tím více naspořím". Fakticky to funguje tak, že klient při každé platbě nad 100 korun, kterou provede kartou, mobilem, hodinkami, převodem nebo výběrem z bankomatu, odkloní vždy část financí na vlastní definované cíle. Klient tak spoří automaticky při běžném používání bankovních služeb. U každého cíle si přitom může nastavit různý styl spoření, mBank při volbě způsobu spoření vždy ukazuje, kolik by klient naspořil za minulý měsíc s daným typem spoření. První možností je zaokrouhlování - při každé transakci se na cíl odloží rozdíl mezi zaplacenou částkou a zbytkem do nejbližší stokoruny (v případě částky, která je násobkem 100 se připíše 50 Kč). Dalšími variantami je připsání jakékoliv částky ve výši 10 až 50 Kč, či připsání určitého procenta z platby, a to v rozmezí od 1 do 10 %. Poslední, čtvrtou variantou spoření může být využití trvalého příkazu na klientem určenou částku.
Pro jasnou představu uvádíme příklad. Simoniným cílem je našetřit si na skútr. Zvolila si princip zaokrouhlování transakcí na násobky stokorun.
Při objednávce z e-shopu ve výši 1589 Kč si tak na skútr přispoří 11 Kč - jako zaokrouhlení do nejbližší stokoruny. Při výběru z bankomatu ve výši 3000 Kč se jí na mSpoření připíše 50 Kč (pokud je transakce jakýmkoliv násobkem stokoruny, připisuje se vždy 50 Kč).
Výhodou tohoto produktu je také to, že založení, vedení a všechny příchozí i odchozí platby na mSpoření, případně úpravy cílů a jejich výše, jsou zdarma. Žádné poplatky tedy v rámci spoření nehradíte. Zdarma je také případné zrušení účtu.
Noví klienti teď navíc můžou získat bonus až 1 500 Kč, když si v mBank založí účet s mSpořením. Více informací o mSpoření a této unikátní odměně naleznete zde.