Bratislava - Na Slovensku se strhla nová politická přestřelka. Její obětí se může stát smlouva, kterou se má řídit fungování Evropské unie.
Hlasování o smlouvě, které mělo původně proběhnout ve středu, poslanci několikrát odložili. Nakonec se dohodli, že o smlouvě budou hlasovat až příští čvrtek.
Opoziční strany SDKÚ-DS někdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy a SMK se totiž rozhodly blokovat její přijetí. Chtějí si tím vynutit dohodu s vládními stranami o podobě tzv. "novinářského zákona".
Opozice se snaží využít situace. K přijetí Lisabonské smlouvy je totiž zapotřebí ústavní většina, tedy 90 hlasů. Vládní koalice však v parlamentu disponuje pouze 85 hlasy, nutně tak potřebuje hlasy proevropských opozičních stran.
Těm se nelíbí navrhované znění zákona o médiích, který by podle opozice umožnil vládě kontrolovat a ovlivňovat média, a legalizoval by tak cenzuru.
Na pořad jednání přišla jak evropská smlouva, tak i zákon o médiích už v pondělí. V parlamentu se rozhořela ostrá pětihodinová debata, při které se poslanci vzájemně obviňovali z poškozování zájmů země.
Další tři dny vyhrocená jednání pokračovala.
Opozice: Hrajete dvojí hru
Podle lídra Strany maďarské koalice Pavola Csákyho chtěla vláda přijetím Lisabonské smlouvy vyslat do světa signál, že je Slovensko vzorovou zemí.
"Přičemž ihned poté by přistoupila k přijetí restriktivního zákona o svobodě slova. A my jsme řekli, že takovou hru nepřijmeme," uvedl na jednání Csáky.
Premiér Fico zase opozici obvinil z toho, že jde o vydírání a že bere celé Slovensko jako rukojmí k prosazení vlastních zájmů.
"Ze strany opozice jde o přízemní vydírání, kterému koalice nikdy nepodlehne," řekl při svém vystoupení v parlamentu Fico.
"Ve jménu úzkých stranických cílů je připravená obětovat i budoucnost Slovenské republiky v Evropské unii," dodal.
K bloku SDKÚ-DS se s požadavkem na změnu návrhu zákona o médiích připojila i další opoziční strana - KDH. Ta však se zněním Lisabonské smlouvy nesouhlasí a nepodpořila by ji ani v případě změny návrhu.
V souvislostech:
OBSE: Slovenský premiér chce omezit svobodu médií
Návrat cenzury? Boj o média ve střední Evropě se vzmáhá