Policisté zachránili Slováka s devíti promile alkoholu. To jsme ještě neviděli, tvrdí

ČTK ČTK
31. 12. 2019 11:15
Dva policisté našli v sobotu ráno na lavičce před poliklinikou v Trnavě muže, u kterého bylo později zjištěno, že má v krvi devět promile alkoholu. Muž u sebe neměl žádné doklady, nakonec ho ale policie zřejmě identifikovala pomocí Facebooku. S odvoláním na sdělení slovenské policie o tom informoval web Dnes24.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Národní linka pro odvykání

Muže našli policisté na lavičce před vchodem do trnavské polikliniky v sobotu v šest hodin ráno. Strážníci muži poskytli první pomoc a zavolali záchranáře. Ti ho pak oživovali a následně odvezli do nemocnice.

Muž u sebe neměl doklady ani nebyl hlášený jako nezvěstný. Policie tak ve snaze identifikovat ho umístila výzvu na Facebook. Uvedla, že jde o muže střední postavy ve věku 30 až 35 let. Muž má hnědé oči, nakrátko ostříhané černé vlasy, vzadu na hlavě pleš a na bradě tři zahojené jizvy. Ve výzvě byl rovněž popis oblečení, které měl muž na sobě.

Největší šok pro policisty podle webu Pravda nicméně přišel ve chvíli, kdy byla muži změřena hladina alkoholu v krvi a objevilo se číslo, které za celou svou kariéru ještě neviděli. "V krvi mu zjistili devět promile alkoholu," upřesnila policejní mluvčí Mária Linkešová.

Podle webu Dnes24 musel muž na posezení vypít asi 1,9 litru vodky či 19 litrů piva nebo sedm litrů vína, aby dosáhl kritických devíti promile. "To je možná nový slovenský rekord," reagoval podle webu Pravda lékař a záchranář Viliam Dobiáš.

Devět promile lékař ještě nikdy nikomu nenaměřil

"Alkohol tlumí mozkové buňky. Nejprve ty, které ovlivňují naši povahu, proto si na začátku začne člověk připadat moudrý a krásný. Postupně tlumí buňky šedé kůry mozkové, které nás drží při vědomí. Když však stoupá koncentrace alkoholu, tlumí všechny buňky v těle i v mozku, které mají na starosti automatická centra, udržují krevní oběh, dýchání, takže dochází ke ztrátě koordinační funkce mozku," vysvětlil Dobiáš s tím, že v bezvědomí se člověk může i zadusit.

Dýchání se zpomalí, je mělčí a nedostatek kyslíku také prohlubuje bezvědomí. "Dále dochází ke ztrátě kontroly nad činností srdce, rozšíření všech cév v těle, sníží se krevní tlak a to znamená kritické snížení hladiny kyslíku a živin, což poškodí mozek a srdce. Je to začarovaný kruh, který pak vede k zástavě dýchání, krevního oběhu. Nebo se člověk ještě předtím zadusí žaludečním obsahem, " upřesnil Dobiáš a doplnil, že na takové zadušení mohou stačit tři nebo čtyři promile.

K tomu, aby člověk přežil devět promile, musí podle Dobiáše pít pravidelně. Takto vysokou hladinu alkoholu v krvi nicméně podle svých slov ještě u nikoho nenaměřil. "Nejvíc to bylo 6,7 promile," poznamenal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy