Rozsáhlé požáry dále sužují Austrálii. Tisíce lidí utekly před plameny na pláž

ČTK ČTK
31. 12. 2019 7:36
Jihovýchod Austrálie i nadále sužují rozsáhlé požáry. Ve městě Mallacoota ve státě Victoria museli tisíce lidí před plameny utéci na pláže. Ve státě Victoria se pohřešují čtyři lidé, další tři jsou nezvěstní v sousedním Novém Jižním Walesu. Na hranici obou států zahynul dobrovolný hasič, jehož desetitunový vůz převrátil silný vítr. Celkem si požáry v Austrálii vyžádaly již dvanáct obětí.
Nebe nad Mallacootou, 400 kilometrů východně od Melbourne, se zbarvilo do ruda.
Nebe nad Mallacootou, 400 kilometrů východně od Melbourne, se zbarvilo do ruda. | Foto: Reuters

Mezi aktuálně potvrzenými oběťmi jsou otec a syn, kteří se pohřešovali ve městě Cobargo v Novém Jižním Walesu. Dvojice se podle australských médií snažila chránit svůj dům před ohněm.

Další člověk se dál pohřešuje ve městě Belowra, které leží nedaleko Cobarga. Další čtyři lidé jsou nezvěstní ve státě Victoria. Detaily o nich ale místní úřady nesdělily.

Davy lidí na pláži u Batemans Bay v Austrálii, kam utekli před požáry
Davy lidí na pláži u Batemans Bay v Austrálii, kam utekli před požáry | Foto: Reuters

Od začátku požárů zemřelo v Austrálii nejméně dvanáct lidí. Už v pondělí zahynul 28letý dobrovolný hasič. Jeho hasičský vůz převrátil na střechu mimořádně silný vítr. Další dva jeho kolegové nehodu přežili, utrpěli ale zranění. Při nehodě menšího vozu utrpěl vážná zranění i další hasič.

Ve městě Mallacoota, které leží asi 400 kilometrů východně od Melbourne, musely 4000 lidí, především turistů, opustit domy, ve kterých přebývali, a hledat útočiště před blížícím se požárem na pláži. Nebe nad Mallacootou se podle fotografií na sociálních sítí zbarvilo do ruda.

Meteorologové očekávají na jihovýchodě Austrálie teploty až 44 stupňů Celsia. V některých městech ve střední části kontinentu by se rtuť teploměrů měla vyšplhat až 45 stupňům.

Tradiční novoroční ohňostroj v Sydney se ale navzdory tomu konat bude. Hasiči po prvotních námitkách s oblíbenou silvestrovskou atrakcí souhlasili. Například australská metropole Canberra kvůli trvajícímu suchu a požárům ale novoroční ohňostroje zrušila.

 

Právě se děje

Další zprávy