Euro míří do školních osnov. Alespoň na Slovensku. Kampaň na zavedení jednotné evropské měny totiž počítá i s kurzy pro žáky základních a středních škol.
Informace o nových mincích a bankovkách tak napřesrok dostanou v lavicích také prvňáčci. Starší děti pak čeká několik lekcí o používání a výhodách eura.
"Zatím připravujeme výběrové řízení na komunikační agenturu, která celý projekt vymyslí a zrealizuje," citoval server tvojepeniaze.sk vládního zplnomocněnce pro euro Igora Baráta.
Podle "pana Eura", jak Barátovi přezdívají, mají o kurzy zájem také firmy. "Jejich informace nejsou dostatečné. Začínají to ale řešit," dodal expert.
Slovensko čeká velký třesk
Slovensko se chystá euro přijmout v roce 2009. Bude přitom opakovat model "velkého třesku" vyzkoušený před lety v západní Evropě. O silvestrovské noci tak naráz přestane platit slovenská koruna a nahradí ji euro.
Slováci počítají s tím, že do té doby budou muset nechat vyrazit na 400 milionů euromincí. Úkolu se ujme mincovna v Kremnici.
Přijetí eura je ale (nejen) na Slovensku vázáno splněním pravidel EU, tzv. maastrichtských kritérií. Za nejtěžší považují experti snížení inflace a veřejného schodku.
Nárůst cen by přitom neměl překročit 1,5 procenta průměru tří nejlepších členů Evropské unie, dluhy v obecních a župních pokladnách na Slovensku nesmí být vyšší než 3 procenta HDP.
Expert: euro je základní vzdělání
S reklamní kampaní na euro počítá i česká vláda. Detaily ale zatím nesdělila. Oldřich Dědek, národní koordinátor pro zavedení evropské měny, pouze prohlásil, že "kampaň bude zaměřená na jednotlivé skupiny obyvatel, jako je mládež, handicapovaní či důchodci".
Výuku o euru na školách by přitom uvítali experti i u nás.
"Vědět něco o tom, k čemu euro vlastně je, patří mezi všeobecný základ," řekl Aktuálně.cz analytik ČSOB Tomáš Sedláček. "Často narážím na problém, že přehled nemají ani studenti ekonomie," dodal odborník.
Mertlík je pro rok 2012
Česko sice nedávno přijalo národní plán na zavedení eura, o konkrétním termínu ale premiér Mirek Topolánek mluvit nechce. Klíčové je podle něj nejprve schválení reformy veřejných financí.
Bývalý český ministr financí Pavel Mertlík je naopak pro pevný termín vstupu. Jako reálné datum považuje rok 2012. "Do roku 2012 by mohly být splněny oba hlavní předpoklady, tedy přijaty reformy a zároveň ještě udržen zájem investorů," řekl Mertlík rakouskému deníku Der Standard.