"Rád bych předpověděl, že příští sezóna bude klidnější, ale nemohu," prohlásil Conrad Lautenbacher z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru. "Dosavadní vývoj ukazuje, že atmosférické změny a teplota vody nám pravděpodobně přinesou další aktivní sezónu".
Rekordní sezona
Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru již na jaře oznámil, že letošní rok se s největší pravděpodobností zapíše do historie rekordně vysokým počtem hurikánů a tropických bouří. Počátkem července vystrašil hurikán Dennis obyvatele jihovýchodního pobřeží USA. Byl to od roku 1916 vůbec první hurikán, který zasáhl Spojené státy v červenci.
Video: Tropická bouře Gamma NAJDETE ZDE
Během hurikánové sezóny, která spadá mezi 1. června a 30. listopadu, se v průměrném roce v Atlantiku zformuje deset tropických bouří, z toho šest hurikánů. Nicméně za posledních deset let bylo osm sezón početně nadprůměrných. Poslední rekordní sezóna byla zaznamenána v roce 1933. Tehdy se zformovalo jednadvacet bouří. Rekord padl až letos, po více než 70 letech. Nebývalých šestadvacet bouří, z toho třináct hurikánů způsobilo největší materiální škody a úmrtí ve Střední Americe a Mexickém zálivu.
"Tahle sezóna hurikánů otřásla desítky let starými rekordy nejvíce pojmenovaných bouří, nejvíce hurikánů a nejvíce nejsilnějších bouří," řekl Lautenbacher. "Prokazatelně to byla nejničivější hurikánová sezóna, jakou Spojené státy zažily."
Pesimistické předpovědi
Většina zástupců Národního úřadu pro oceány a atmosféru vysvětluje stoupající aktivitu tropických bouří dlouhodobými cykly. Klimatické změny mají jen druhotný význam. Kerry Emanuel, meteorolog a profesor atmosférických věd na technologickém institutu v Massachusetts, však změny nepodceňuje. Růst intenzity hurikánů se v posledních desetiletích vymyká přirozeným výkyvům.
Bezprostřední příčinou nadměrného počtu hurikánů by mohla být vysoká teplota vody v tropické části Atlantského oceánu, která momentálně o tři stupně Celsia přesahuje průměrné hodnoty.
Pojišťovny vyplatí desítky miliard
Pojišťovací nároky poškozených dosáhly jen ve Spojených státech 50 miliard dolarů, což je zdvojnásobení loňského rekordu. Obyvatelé zpustošené Floridy tehdy zažádaly "pouze" o 25 miliard. Jen pro porovnání, v případě teroristických útoků na Světové obchodní centrum se škody vyšplhaly na 35 miliard.
Většina současných nároků je spojena s ničivými následky hurikánu Katrina, který zabil 1300 lidí a stovky zanechal bez přístřeší, když zasáhl pobřeží Louisiany a následně způsobil záplavy i v sousedním státě Mississippi. Americké ministerstvo obchodu odhaduje, že konečné vyčíslení škod by mohlo dosáhnout i 80 miliard dolarů.
V průměru za sebou zanechá každý hurikán škody za tři miliardy. Celkem čtyři hurikány ale letos napáchaly škody mnohonásobně větší.