Řím - Chvíli se zdálo, že jde o revoluční objev, jenž vyvrátí jednu z nejslavnějších fyzikálních teorií světa. Nakonec se ale ukázalo, že neutrina nejsou rychlejší než světlo.
Profesor Antonio Ereditato, jenž experiment vedl, nyní rezignoval, napsal italský státní ústav jaderné fyziky INFN.
Autoři loňského experimentu v rámci projektu OPERA tvrdili, že neutrina jsou rychlejší než světlo, takže teorie relativity Alberta Einsteina již neplatí. Letos se ovšem ukázalo, že experiment poznamenala technická chyba při měření rychlosti neutrin.
Einstein přežil
Vědci z urychlovače v ženevském centru CERN posílali svazky protonů v pulsech, které trvaly deset mikrosekund.
Ze srážek protonů vznikla neutrina, která podle chybných měření prostřednictvím systému GPS přilétla o 60 nanosekund dřív, než ve skutečnosti měla.
"Nové měření ukazuje, že neutrina nepřekonala rychlost světla," potvrdil nedávno předchozí pochyby CERN v prohlášení. Případ vyvolal rozruch v médiích i vědecké komunitě.
CERN svým oficiálním dementi prozatím vyvrátil domněnku, že světlo mohou v rychlosti ještě překonat menší částice, zvané neutrina. Současná věda se tak nadále musí opírat o skoro sto let starou Einsteinovu teorii relativity, podle níž by se ve vesmíru nic nemělo pohybovat rychleji než světlo.