Bagdád - Irácká armáda podpořená šíitskými milicemi na jedné straně a radikálové Islámského státu (IS) na straně druhé se intenzivně připravují na nový boj o město Ramádí, které islamisté dobyli v neděli. Z tohoto správního centra provincie Anbár podle agentury Reuters už od pátku uteklo přes 40 000 lidí. Mnohým vládní vojáci brání v cestě do Bagdádu z obavy, že mezi nimi mohou být islamisté.
K vojenské základně Habbaníja, která leží asi 30 kilometrů od Ramádí, se od pondělí sjíždějí tisíce bojovníků iráckých šíitských milicí, aby pomohly irácké armádě ve vytlačení IS z metropole Anbáru. Generál Alí Madžídí agentuře AFP řekl, že před zahájením protiofenzivy byly některé šíitské oddíly vyslány do oblasti východně od Ramádí, aby tam zabránily případným nečekaným výpadům Islámského státu.
Vládní síly podle AFP chtějí rychlým postupem zabránit džihádistům v rozmístění min a různých náloží na silnicích a v budovách, jak to udělali v Tikrítu. Zpomalili tím opětné ovládnutí města, ležícího severně od Bagdádu, armádou.
Reuters s odvoláním na svědky napsal, že bojovníci IS se už ale na úder protivníka intenzivně připravují. Budují obranné pozice a nastražují výbušniny. Krom toho prohledávají dům po domu a pátrají po příslušnících policie a vládních ozbrojených sil.
Navíc si prý získali řadu sunnitských obyvatel města tím, že propustili stovku lidí zadržených v souvislosti s bojem proti terorismu. Místní si často stěžovali na svévolné věznění.
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dnes podle Reuters oznámila, že od pátku před násilím ve správním středisku provincie Anbár už uteklo více než 40 000 lidí. Uchýlili se do měst východně od Ramádí. Armáda ale brání v cestě těm, kteří chtějí pokračovat dál na východ do Bagdádu. Důvodem je zřejmě obava vlády, že by se mezi uprchlíky mohli vmísit bojovníci Islámského státu a nepozorovaně se tak dostat do hlavního města.
"Nyní je nejdůležitější věcí pomoci uprchlíkům z Ramádí," zdůraznila dnes podle agentury DPA koordinátorka OSN pro humanitární záležitosti v Iráku Lisa Grandeová. "Jsou ve strašlivé situaci a my jim musíme všemožně pomoci," dodala. Tisíce lidí, včetně žen a dětí, musejí spát na zemi pod širým nebem. Naléhavě je pro ně nutné sehnat jídlo, pitnou vodu a hygienické potřeby.