Neprojedou. Poláci zavedli tvrdý zákaz, který má "vymazat" ruská auta

ČTK ČTK
17. 9. 2023 11:44
V Polsku dnes začal platit zákaz vjezdu pro všechny osobní automobily s ruskou poznávací značkou. Krok, který Varšava oznámila v sobotu, je v souladu s posledními sankcemi Evropské unie uvalenými na Rusko v souvislosti s jeho invazí na Ukrajinu. Podobná opatření v posledních dnech zavedlo i Finsko a pobaltské státy.
Rusko po 20 letech obnovilo výrobu Moskviče (ilustrační foto)
Rusko po 20 letech obnovilo výrobu Moskviče (ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz/Reuters

Zákaz vstoupil v platnost o půlnoci. Už dříve se týkal nákladních vozidel s ruskou poznávací značkou a polské úřady uvedly, že nyní se vztahuje na všechna ruská auta, ať už využívaná pro komerční účely, anebo soukromě. Nezáleží na tom, zda majitelem vozu je Rus, anebo občan jiné země.

"Platí zásada, že auto zaregistrované v Rusku nemá právo vjet do Polska," uvedl v sobotu ministr vnitra Mariusz Kamiński. Rusko označil za "hrozbu pro mezinárodní bezpečnost".

Varšava tímto krokem reaguje na vyjádření Evropské komise (EK), která v uplynulých dnech vyjasnila pravidla ohledně zákazu dovozu automobilů a osobních věcí z Ruska. Sankce se podle EK vztahují na veškerá auta z Ruska, tedy i na ta, jimiž cestují lidé a která na území Evropské unie vstupují pouze dočasně. Důvodem je snaha zabránit obcházení sankcí.

Moskviče se po dvacetileté pauze zase začaly vyrábět. V bývalé ruské továrně Renaultu (listopad 2022):

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy