Rok 2005 - černý rok pro svobodu tisku

Red Zah, ČTK
4. 1. 2006 8:07
Paříž - Uplynulý rok 2005 byl černým rokem pro svobodu tisku. Ve světě zemřelo 63 novinářů.

Informaci zveřejnila organizace Reportéři bez hranic. Newyorský Výbor na ochranu novinářů v podobné zprávě došel pouze k bilanci 47 usmrcených novinářů.

Francouzská organizace totiž do seznamu zahrnuje i nejbližší spolupracovníky novinářů, jako jsou tlumočníci, technici či řidiči.

Nejnebezpečnější? Irák!

Podobně jako předcházejících dvou letech je nejnebezpečnější zemí pro žurnalisty Irák. Za uplynulých dvanáct měsíců jen zde zemřelo 24 novinářů a pět jejich spolupracovníků.

Nutit novináře do války? Ne, řekl soud ČTĚTE ZDE

Od začátku invaze v březnu 2003 tak stoupl mrtvých novinářů na 76. Novináři byli oběťmi teroristických atentátů a útoků iráckých povstalců i střelby amerických vojáků. Právě americké armáda je odpovědná za smrt tří novinářů. 

Loňský rok byl z hlediska obětí nejhorší od roku 1995, kdy bylo zabito 64 žurnalistů, z toho 22 při konfliktu v Alžírsku.

PŘEČTĚTE SI: Novináři v Číně stávkují kvůli cenzuře

Počet zatčených novinářů však v uplynulém roce klesl o 100 na 807. Naopak bylo hlášeno 1308 případů agrese nebo hrozeb vůči novinářům, zatímco o rok dřív to bylo jen 1146.

Ve vězení je ve 23 zemích uvězněno 126 novinářů, z toho nejvíc v Číně. Za mřížemi tam je 32 novinářů, zatímco na Kubě 24 žurnalistů.

Hrozbou se stává internet

Internet kontroluje stále řada vlád.  Reportéři bez hranic upozornili na 15 "nepřátel internetu", mezi něž zařadila Tunisko, Írán čí Čínu.

V Číně používá internet více než 100 milionů lidí, což zemi řadí na druhé místo za Spojené státy. Teherán naopak drží neslavný rekord v počtu vězněných autorů internetových deníků, blogů.

 

Právě se děje

Další zprávy