Trojice si zahrávala s morfiem. Mladík experiment nepřežil

ČTK ČTK
29. 4. 2014 9:58
Policie ví přesně, jak se neštěstí stalo, protože mladí lidé se při experimentu vzájemně nahrávali na mobilní telefony.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Policie ČR

Zlín - Osmnáctiletý chlapec zemřel v Luhačovicích na Zlínsku po předávkování morfiem. Tragédie se stala již koncem března, policie o ní informovala v úterý.

Mladík přišel o život při nesoudných a absurdních hrátkách s léky, sdělila krajská policejní mluvčí Jana Macalíková. Policie obvinila šestadvacetiletého muže, který léky mladíkům údajně poskytl.

Za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy hrozí obviněnému v případě uznání viny až 18 let vězení. Momentálně je ve vazební věznici.

Policie podle Macalíkové ví přesně, jak se neštěstí stalo, protože mladí lidé se při experimentu vzájemně nahrávali na mobilní telefony.

Obviněný mladík podle Macalíkové nabídl dvěma kamarádům, aby šli k němu domů, že tam má "nějaké náplasti, které je přivedou do rauše".

"Jak jsme později zjistili, šlo o léčebné transdermální náplasti s obsahem účinné léčebné látky nejméně 50 a 100 mg, které užívají při nesnesitelných bolestech lidé nemocní například rakovinou nebo AIDS," uvedla mluvčí.

Tři náplasti

Dodala, že nemocní si aplikují jednu náplast a její účinek má být až třídenní. "Přestože si tito mladí lidé předem přečetli návod k použití a věděli o kontraindikacích, nalepili si na svá těla minimálně tři náplasti. Zcela nepochopitelně pak navíc užívali i další léky, které se také používají k tišení bolesti, rovněž se dají koupit pouze na lékařský předpis a měly by se používat pouze pod lékařským dohledem," doplnila Macalíková.

Mladí lidé podle ní navíc současně popíjeli tvrdý alkohol. Osmnáctiletému muži se o něco málo později udělalo nevolno a upadl do bezvědomí. Stejně stará dívka zavolala taxi a bezvládného mladíka odvezla domů, kde ho předala rodičům s tím, že se jejich syn opil. Mladík vlivem kombinace medikamentů a alkoholu do druhého dne zemřel.

Podle lékařů muž zemřel udušením zvratky, kterých se zcela oslabené tělo nebylo schopno zbavit. Smrtelná ale byla i samotná dávka kombinace léků a alkoholu, který muž vypil. Oběma dalším lidem bylo několik dnů zle.

"S podobným případem jsme se ve Zlínském kraji setkali poprvé. Chování trojice mladých lidí a neodčinitelný následek šokoval i naše zkušené kriminalisty. Věříme, že tragický konec mladého muže bude dostatečným varováním a poučením pro všechny, kdo by chtěli experimentovat s psychotropními látkami a podobné 'rauše' prožít," uzavřela Macalíková.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Filmový festival v Benátkách bude, porotě předsedá Blanchettová

Filmový festival v Benátkách se letos uskuteční dle plánu začátkem září. Nejstarší kinematografickou přehlídku na světě však kvůli koronavirové krizi, která zasáhla i filmový průmysl, navštíví méně produkcí, oznámil guvernér regionu Benátsko Luca Zai. Pořadatelé už v lednu avizovali, že porotě 77. ročníku bude předsedat herečka Cate Blanchettová. Itálie uvolní cestovní opatření příští středu 3. června, od tohoto data mohou občané z dalších států Evropské unie navštěvovat zemi bez nutnosti absolvovat po příjezdu dvoutýdenní karanténu. V Itálii od propuknutí pandemie zemřelo na nemoc covid-19 přes 32 tisíc lidí, což je po USA a Velké Británii třetí nejvyšší počet na světě.

Zdroj: Reuters , ČTK
Další zprávy