Stoletý režisér Vávra má další ocenění, nyní ze Zlína

ČTK ČTK
2. 6. 2011 21:52
Cenu převzal v Baťově vile, kde kdysi domlouval s Tomášem Baťou natočení reklamního spotu
Ocenění Grand Prix převzal Vávra za celoživotní přínos světové kinematografii
Ocenění Grand Prix převzal Vávra za celoživotní přínos světové kinematografii | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Zlín - Legenda českého filmu, režisér a scenárista Otakar Vávra, který letos oslavil sté narozeniny, ve čtvrtek převzal ocenění Grand Prix Zlín Film Festivalu za celoživotní přínos světové kinematografii. Stalo se tak při příležitosti slavnostního přijetí festivalových hostů primátorem Zlína Miroslavem Adámkem v Baťově vile.

"Už se stalo tradicí, že při každém ročníku Zlín Film Festivalu se neudělují jen ceny v rámci mezinárodních filmových soutěží, ale také čestné ceny. Je to zvláštní cena, která loni byla udělena siru Christopheru Leemu, takové ocenění získal i pan Jiří Menzel," řekl mluvčí festivalu Martin Pášma.

Neměl jsem to s vámi lehké, řekl Vávrovi Koliha

Cenu Vávrovi předal umělecký šéf přehlídky Petr Koliha. "Opravdu a ze srdce rád vám tuto cenu uděluji. Děkuji vám nejen za sebe, ale za celý festival. Skutečně, z úcty k vám a s láskou k vašim filmům a i k vám jako k pedagogovi. Učil jste celé generace českých režisérů. Učil jste i mě a musím říct, že jste byl přísný. Neměl jsem to s vámi lehké," řekl při předávání Koliha legendě českého filmu.

Vávru do Zlína doprovodila jeho žena, režisérka Jitka Němcová. Kromě záplavy květin dostal také například láhev pravé valašské slivovice.

Jan Čenský, který společně s Danou Morávkovou slavnost uváděl, připomněl, že Otakar Vávra není v Baťově vile poprvé. "Je to pár let, kdy domlouval s Tomášem Baťou natočení reklamního spotu. A my moc dobře víme, že reklamy Tomáše Bati vstoupily rovněž do filmové historie," připomněl Čenský.

Mezi hosty nechyběla například filmová publicistka Eva Zaoralová, laureát letošního festivalového Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež - herec Petr Nárožný, známá fotografka Zuzana Mináčová či maďarský herec János Bán.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy