Sociální služby jsou v ohrožení, zní ze Zlínského kraje

ČTK ČTK
24. 1. 2012 8:32
Poskytovatelům chybějí finance, některým hrozí zánik
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Zlín - Řadě poskytovatelů sociálních služeb ve Zlínském kraji chybějí finance, hrozí tak jejich radikální omezení či úplný zánik. Na služby chybí asi 120 milionů korun, za jejich financování je zodpovědný stát.

Kraj již spolu o obcemi sepsal výzvu ministerstvu práce a zve ministra na jednání do regionu, řekla dnes ČTK krajská radní Taťána Nersesjan (ČSSD). Podle mluvčí ministerstva Viktorie Plívové je ale zodpovědnost za financování služeb na krajích a stát je jen jedním ze zdrojů peněz.

Situací se podle radní intenzivně zabývá také sociální komise při Asociaci krajů ČR, podobné problémy má totiž víc regionů v republice. Nejvíc peněz chybí v Moravskoslezském kraji, poznamenala Nersesjan s tím, že největší tíseň je v oblasti sociální prevence.

Při součtu získaných dotací z ministerstva a z evropských fondů směřovalo loni do Zlínského kraje na sociální služby 546 milionů, letos se počítá jen se 430 miliony. Kraj, ani obce prý přitom nemohou situaci zachránit.

"Zodpovědnost za zajištění sociálních služeb je na krajích, stát je jen jednou ze složek vícezdrojového financování," sdělila mluvčí ministerstva. Podle ní se Zlínský kraj na financování služeb podílel třeba v roce 2010 jedním až dvěma procenty z celkové vydané sumy.

Plívová upřesnila, že 420 milionů má letos kraj dostat v prvním dotačním kole. V pololetí se pak koná další kolo rozdělování peněz. Loni Zlínský kraj vyčerpal celkem 435 milionů. Mluvčí podotkla, že kraj bude moci získat i 105 milionů z evropských fondů a už nyní může předkládat své projekty.

Peníze chybí třeba azylovému domu

Kraj se podle radní snaží "vytyčit priority" a koordinovat svou snahu s obcemi a poskytovateli služeb, s nimiž nyní jedná. Podpoří přitom subjekty, které navazují na projekt transformace pobytových zařízení, tedy na Velehradě a Zašové. Druhou prioritou je péče o ohrožené děti, tedy například azylové domy pro ženy s dětmi.

Například charitě v Otrokovicích na Zlínsku chybí na provoz azylového domu pro matky s dětmi milion korun. Pokud by nedostala dotace, musela by zřejmě službu ukončit. "Kam by se pak matky s dětmi uchýlily, nikdo neví. Některé z našich klientek jsou navíc oběti domácího násilí a v azylovém domě jsou chráněny před ataky násilníků," uvedl zástupce ředitele Charity svaté Anežky Otrokovice Jiří Vlček.

V nejistotě jsou podle něj také zaměstnanci sociálních služeb. "Situace už je natolik vážná a deprimující, že zvažujeme vyjádření naší nespokojenosti prostřednictvím demonstrací," poznamenal Vlček. Pracovníci charity se sejdou se zástupci kraje a obce, podle Nersesjan by právě otrokovický azylový dům pro matky s dětmi měl dostat od kraje částečnou podporu.

Zoufalé je také sdružení Naděje, které v Otrokovicích provozuje terapeutickou dílnu či tréninkovou kavárnu a bojí se, že po letech skončí. V podobné situaci je řada subjektů, navrhovaná státní podpora často nezajistí ani základní provoz. Například Domov Kamarád v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku by měl dostat jen devět procent prostředků místo požadovaných a 1,85 milionu korun jen 162 000 korun.

Náklady na sociální služby v regionu se letos odhadují na 1,8 miliardy. Dotace státu a EU za 430 milionů je pokryjí z 24 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy